Borászok öröme: az elmúlt évtizedek legjobb minőségű szőlőtermését takarították be

Jót tett a szőlőnek a forró, száraz nyár, de a hűvös, csapadékos tavasz is.

Kivételes minőségű volt idén a szőlő, mondja Balla Géza, arad-hegyaljai borász. A nagyon jó évjárat annak tudható be, hogy forró volt a nyár, kevés csapadékkal, amit hosszú, meleg ősz követett.

„Mindez elősegítette a cukor koncentrálódását. A nyert alkoholfokok magasabbak az átlagosnál, ami kedvező a vörösborok hosszútávú érleléséhez” – nyilatkozta a Maszolnak Balla Géza.

Mennyiségileg ugyanakkor a termés jóval elmaradt a várttól. „A ménesi borvidéken 300-400 méteres magasságban vannak a dűlők, így aztán az aszály megfogott bennünket. Apróbbak voltak a szemek, a lényereség kisebb volt a megszokottnál” – magyarázza a borász.

Hasonló tapasztalatokról számolt be Philip Cox, a bánsági Cramele Recaș borászati vállalat társtulajdonosa és kereskedelmi igazgatója. „Rendkívül jól ért be valamennyi fajta. A fehérszőlők alkoholfoka 12,5-13,5 volt, a vörösöké meghaladta a 14-et” – nyilatkozta Philip Cox a Hotnews hírportálnak. Elmondása szerint 30 éve, mióta Temesrékason dolgozik, nem látott még az ideinél jobb termést, s ugyanezt állítják azok a kollégái is, akik már 40 éve dolgoznak a szakmában. 

A legnagyobb hazai pincészet dűlőin, melynek 2021-es árbevétele 201 millió lej volt, a Sauvignon Blanc, a királyleányka és a Chardonnay termett a legjobban idén.

2021 eléggé atipikus volt meteorológiai szempontból: a hosszú és kifejezetten hűvös, valamint csapadékos tavaszt rendkívül száraz és  forró nyár követte. Emiatt valamennyi szőlőfajta egyszerre ért be. Ez megnehezítette a betakarítást, a pincészet történetében az idei volt a legrövidebb szüret, mindössze öt hétig tartott. A megszokottnál hűvösebb és csapadékosabb tavasz következtében a szőlő elég későn kezdett el rügyezni, ezért a Bánságban nem okoztak kár benne az áprilisi tavaszi fagyok, amelyek nagy pusztítást végeztek sok európai  borvidéken.

A 2021-es üzletmenet tekintetében Balla Géza nem tud sok pozitívumról beszámolni. „Keményen odacsapott nekünk a járvány. Összesítést nem végeztem még, pontos számokat nem tudok mondani, az azonban biztos, hogy a tervekhez képest vannak elmaradások. Ugyanakkor arra törekedtünk, hogy a kedvezőtlen körülmények ellenére se legyünk rászorulva arra, hogy kollégákat bocsássunk el,  amit sikerült megvalósítani” – mondja Balla Géza.

2021 már a második év, amely a járvány miatt gondokat okoz az ágazatnak. A2018-ban az Magyar Bor Akadémia által az év borászának megválasztott Balla Géza pincészetének az árbevétele a 2019-es 8,9 millió lejről 6,8 millióra esett vissza, azonban a profitot sikerült szinten tartani.

(Nyitókép: Facebook/Balla Géza Pincészet)

Kapcsolódók

Kimaradt?