Befagyasztanák a nyugdíjakat és a közalkalmazotti béreket
A koalíciós pártok azt fontolgatják, hogy jövőre az idei szinten tartanák a nyugdíjasok és az állami alkalmazottak juttatásait.
Január 1-i hatállyal befagyasztaná az alakulóban levő kormány a közalkalmazotti béreket és a nyugdíjakat, adta hírül az economedia.ro. Mindkét javaslat a költségvetési kiadások mérséklését célzó intézkedéseket tartalmazó sürgősségi rendelettervezet része, melyet még nem hoztak nyilvánosságra.
A még hivatalban levő Ciolacu-kabinet azt tervezte, hogy január 1-től 12 százalékkal megemeli a nyugdíjakat, s bérfejlesztést hajt végre bizonyos közalkalmazotti kategóriák számára. Előbbi intézkedés 19 milliárd, míg utóbbi 9 milliárd lej többletköltséget jelentene a központi költségvetés számára.
A közalkalmazotti bérek befagyasztására egyébként a 69/2010-es törvény kötelezi a kormányt. A Pénzügyi-költségvetési felelősség törvényeként ismert jogszabály előírja, hogy be kell fagyasztani a béreket az állami szektorban, ha az ország adósságállománya meghaladja a GDP 50 százalékát. Ez már januárban bekövetkezett, szeptember végén pedig az államadósság már a GDP 53,1 százalékát tette ki.
A nyugdíjak befagyasztását jelen helyzetben nem írja elő a jogszabály. Az említett törvény úgy rendelkezik, hogy a kormánynak akkor kell „a közszféra szociális ellátással kapcsolatos teljes költségeit” befagyasztania, amikor az államadósság meghaladja a GDP 55 százalékát. Ez valószínűleg csak 2025 első negyedévében következik majd be, a január 1. nyugdíjemelésnek tehát nincs jogi akadálya.
Másrészt tény, hogy idén a nyugdíjak átlagban 40 százalékkal nőttek, ami óriási terhet jelent az államháztartás számára, nagyban hozzájárul az idei évre várható, a GDP 8 százalékát, valószínűleg 140 milliárd lejt meghaladó költségvetési hiányhoz.
Ugyanazon sürgősségi rendelettel szüntetné meg a kormány a nyaralási utalványokat és tiltaná meg, hogy jövőre prémiumot kaphassanak az állami alkalmazottak.
Az új kormány előtt álló legfőbb feladat az államháztartás konszolidációja, ami azt jelenti, hogy jövőre legalább 1,1 százalékponttal kellene csökkenteni a költségvetési deficitet.