Az év utolsó 68 napján Románia kizárólag hitelből él
Egyetlen más ország sincs az Európai Unióban, mely már októberben felélte volna a teljes idei bevételeit.
Az Európai Unióban Románia államháztartása van idén a legsanyarúbb állapotban, derül ki az Agenda Austria nevű osztrák kutatóintézet által készített összehasonlító tanulmányból. Románia október 24-ig elköltötte az idei teljes költségvetési bevételeit, az év utolsó 68 napján kizárólag hitelekből él. Egyetlen más uniós tagállam sincs, melynek az államkasszája már októberben kiürült volna.
„Az Üres kincstár napja egy olyan mutató, mely a meggyengült költségvetési helyzetre hivatott felhívni a figyelmet” – hangsúlyozzák a tanulmány készítői.
Nem fényes az államháztartás helyzete Szlovákiában sem, ahol november 17-én ürült ki az államkassza, de ugyanaz elmondható Lengyelországról (november 19.), Magyarországról (november 21.), Máltáról (november 21.), Franciaországról (november 22.) és Belgiumról (november 30.) is. Az Európai Unió átlaga december 8.
Idén két olyan tagállam van, melynek jövőre is jut némi pénz az idei költségvetési bevételekből. Portugália január 5-én fogja elkölteni a 2024-es bevételekből származó utolsó eurókat, Dánia pedig január 18-án. Görögországot, Luxemburgot és Hollandiát is felelősen gondolkodó politikusok vezetik, ugyanis előbbi kettőnél december 27-én, utóbbi esetében december 30-án ürül ki az államkassza.
Ausztria, ahol a tanulmány készült, december 7. után él kizárólag hitelekből. „Ausztria évek óta lehetőségeit meghaladva él, az adóssághegy pedig egyre nő” – idézi a cursdeguvernare.ro Kucsera Dénes közgazdászt, a tanulmány egyik készítőjét.
Ez fokozottan igaz Romániára, mely olyan dzsentrire hasonlít, aki megpróbál nagylábon élni, miközben lyukas a nadrágja és a cipőtalpa is. Az ország idei költségvetési hiánya minden bizonnyal meg fogja haladni a 8 százalékot, a kormánynak kb. 150 milliárd lej hitelt kell felvennie ahhoz, hogy fedezni tudja a kiadásait. A korábban felvett hitelek kamatjaira idén hozzávetőleg 37 milliárd lejt költünk.
Kapcsolódó
Természetesen nem törvényszerű, hogy egy ország rohamléptekkel haladjon az eladósodás felé, amint azt Románia teszi. „Más országok megmutatják, lehetséges ellenőrzés alatt tartani az állami kiadásokat anélkül, hogy veszélyeztetnék a gazdaságot” – hangsúlyozza Kucsera Dénes. A szakember Svédországot hozza fel példaként, melynek 1997 óta felére csökkent az eladósodottsága, az adósságállomány jelenleg már csak a GDP 33 százalékát teszi ki.