Sajtóértesülés: ultimátumot adott az Európai Bizottság a Ciolacu-kabinetnek
Milliárdos támogatásokat veszíthetünk el, ha a kormány nem vezet be deficitcsökkentő intézkedéseket, ami adóemelést jelent.
Befagyaszthatja az Európai Bizottság (EB) az uniós forrásokat, ha a bukaresti kormány nem tesz határozott lépéseket a horribilis, 8 százalék körüli költségvetési hiány csökkentése érdekében. Az economica.net értesülései szerint erről az uniós testület átiratban értesítette a kormányt. A Pénzügyminisztérium egyelőre nem válaszolt a gazdasági hírportál megkeresésére.
Miközben a választási kampányban minden politikus kizárja az adóemelés lehetőségét, a Ciolacu-kabinet a háttérben konkrét vállalásokat fogalmazott meg az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap felé, írja az economica.net kormányzati forrásokra hivatkozva.
A bukaresti kormány állítólag elkötelezte magát a személyi jövedelemadó, a céges osztalék után fizetendő adó és az ingatlanadó emelésére. Felmerült az áfaemelés vagy a progresszív adórendszer bevezetése is, melyek közül utóbbi látszik valószínűbbnek. Az economica.net információi szerint a Román Nemzeti Bank (BNR), bár elméletileg nincs beleszólása a kormány gazdaságpolitikájába, ellenzi az áfaemelést, mivel az ismét felpörgetné az inflációt.
A portál értesülései szerint a Ciolacu-kormány áprilisig kért haladékot a deficitcsökkentő intézkedések bevezetésére. A kormánypártok célja egyértelműen az, hogy az ország valós pénzügyi-gazdasági helyzetének elkendőzésével, az elkerülhetetlen megszorító intézkedések letagadásával megnyerjék a választásokat.
Amennyiben a kormány nem lép, az EB nem csupán az országos helyreállítási tervben (PNRR) szereplő beruházások finanszírozását állíthatja le, hanem befagyaszthat más uniós forrásokat is. Ez súlyos csapás lenne a hazai gazdaság számára, mely az uniós pénzek hiányában súlyos recesszióba kerülne.
Az Európai Bizottság mostanáig tolerálta a bukaresti kormány felelőtlen pénzügyi politikáját, csak azt követően szánta el magát határozott fellépésre, hogy egyértelművé vált, a Ciolacu-kabinetnek esze ágában sincs rendbe tenni az államháztartást.
„Elég lett volna, ha legalább kicsit csökken a deficit, hogy látszon, foglalkoznak vele. Amint tudjuk, épp a fordítottja történt, a deficit robbanásszerűen megnőtt. Ezért az EB nem fog habozni, hogy áprilistól befagyassza a forrásokat, ha nem hozzák meg a megígért intézkedéseket” – nyilatkozta az economica.net-nek egy pénzügyi szakértő.