Aggódnak a szeszesital-gyártók, a tervezett adóemelésnek katasztrofális következményei lehetnek

Katasztrofális következményei lehetnek, ha az aktuális adótörvény szerint emelik az alkohol jövedéki adóját – figyelmeztetett a hazai szeszesital-gyártók és importőrök országos egyesülete, arra kérve a kormányfőt és a pénzügyminisztert, hogy fokozatos ütemtervet dolgozzanak ki a drágításhoz.

A Spirits Románia hétfői nyílt levele alapján, ha az infláció mértékéhez igazítják az alkohol jövedéki adóját, az több mint 50 százalékkal is emelkedhet. Ennek negatív hatásai lesznek a hazai gyártókra, és a feketepiac forgalmát növelik.

Az iparág több mint 46 ezer munkahelyet biztosít, évente több mint 850 millió euróval járul hozzá az országos bruttó összetermékhez. Figyelmeztettek, hogy miközben az elmúlt években a fogyasztás stagnált, időnként még csökkent is, a jövedéki adó folyamatosan nőt. Továbbra is az inflációhoz igazítják, egy újabb jelentős emelés pedig katasztrofális következményekkel járhat.

Illusztráció: Pexels

Valószínűleg megszűnik majd több ezer munkahely, ráadásul a hazai termékek drágulásával a feketepiac fog tovább nő, így az állami költségvetésre is hatással lesz, vélekednek.

Érvüket alátámasztandó egy szociológiai tanulmányt említettek, amely szerint az alkoholt fogyasztó románok 34 százaléka vásárolt már zárjegy nélküli italt, többen amiatt, mert az olcsóbb volt.

A Spirits Románia úgy véli, hogy a sörgyártókkal ellentétben, a szeszesital-gyártókra rendkívül károsan hat a feketepiac, amely minden egyes áremeléssel nagyobb teret nyer, holott abból nemhogy az államkassza nem részesedik, hanem még a fogyasztók egészségére nézve is veszélyes. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy nem kérnek kivételezett bánásmódot, pusztán annyit szeretnének, ha az adóemelés egy előre kidolgozott ütemterv szerint, fokozatosan történne. „Úgy gondoljuk, hogy az italok jövedéki adójának aktualizálásának rendszerét egységes módon kellene megváltoztatni” – fogalmaztak a Marcel Ciolacu kormányfőnek és Marcel Boloș pénzügyminiszternek címzett levélben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?