Uniós viszonylatban sokat költünk szeszes italokra
Idehaza a háztartások kiadásaik 2,7 százalékát szánják otthoni fogyasztásra vásárolt alkoholra, a magyarországiak még többet.
2019-ben az Európai Unióban a háztartások összesen 117 milliárd eurót, az uniós GDP 0,8 százalékának megfelelő összeget költöttek szeszes italokra, az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat adatai szerint. Ebben a statisztikában csak az otthoni fogyasztásra szánt alkohol szerepel, az, amit éttermekben, kocsmákban, bárokban ittak Európa-szerte, az nem. Az Eurostat adatai azt mutatják, hogy egy uniós háztartás átlagosan a teljes kiadásainak 1,6 százalékát költötte alkoholvásárlásra, de ez az arány országonként jelentősen eltér.
A legtöbbet a lettek és az észtek költötték italozásra, előbbiek a kiadásaik 4,8, utóbbiak 4,7 százalékát, háromszor annyit, mint az uniós átlag. A harmadik balti államban, Litvániában lényegesen visszafogottabbak voltak a polgárok, a családi költségvetésnek csak 3,7 százalékát szánták italra, de ez is elég volt a képzeletbeli dobogó legalsó fokára.
A legkevesebbet Görögországban és Olaszországban költöttek otthoni ivásra, 1 százaléknál is kevesebbet. Románia 2,6 százalékkal a 9. helyen áll. A magyarországiak még többet, 2,9 százalékot hajlandóak áldozni otthoni alkoholizálásra. Érdekesség, hogy az első hétben kizárólag egykori szocialista államok találhatók, a már említettek mellett Csehország (3,4 százalék), Lengyelország (3,4) és Horvátország (2,9).
Ezekből az adatokból nem vonható le az a következtetés, hogy a kontinens legnagyobb ivói a balti országok lakói lennének. Az, hogy egy háztartás kiadásainak hány százaléka megy szeszes italokra nagyban függ utóbbiaknak az átlagjövedelemhez viszonyított árszintjétől, ami országonként nagyban eltér.
CSAK SAJÁT
Mivel kulturálisan meghatározott, országonként nagyban változik az is, hogy adott nemzet fiai és leányai otthon iddogálnak-e, vagy inkább nyilvános helyen, étteremben, sörözőben, kocsmában keresik a bódulatot. Valószínűleg ezen kulturális tényezőnek tudható be, hogy valamennyi mediterrán tagállamban az uniós átlagnál kevesebbet költenek otthoni italozásra. A máltai adatok nem nyilvánosak, az Eurostat nem közölte őket.
(Nyitókép: Eurostat)