Tiltakoznak a jövedéki adó újbóli emelése ellen a szeszes italok gyártói

Véleményük szerint egy újabb emelés a feketepiac malmára hajtaná a vizet, az állam bevételei pedig csökkennének.

Arra kéri a kormányt a szeszesitalt gyártó cégek érdekképviseleti szervezete, hogy január 1-től ne emelje ezen termékekre kivetett jövedéki adót, írja az economica.net hírportál.Fotó: Pixabay

„Nem tudjuk pontosan, hogy mennyivel nőne a jövedéki adó, de a becslések szerint 15-30 százalékkal, aminek katasztrofális következményei lennének az ágazatra és a helyi termelőkre. A tapasztalat azt mutatja, hogy a jövedéki adó növelése nem vonja maga után az állami költségvetés bevételeinek a növekedését, hanem az adóval terhet szeszes italok fogyasztásának a csökkenését vonja maga után, s a feketepiac növekedését” – nyilatkozta Tudor Furir, a Spirits Románia Egyesület elnöke.

A szervezet adatai szerint 2013-ban, azt követően, hogy 43 százalékkal emelték a szeszes italok jövedéki adóját, 30 százalékkal zsugorodott a törvényes piac. 2016-ban 30 százalékkal csökkentették a jövedéki adót, aminek hatására azóta 25 százalékkal összement a feketepiac, az állami bevételek pedig megduplázódtak hat év alatt, tavaly már 171,75 millió eurót tettek ki.

Jelen pillanatban, becslések szerint 42 százalék a feketepiac aránya a szeszes italok terén Romániában.

A gyártók számításai szerint, ha kb. 15 százalékkal nőne a jövedéki adó 2023 január 1-től, akkor a 40 fokos italok literenkénti ára minimum 4,5 lejjel nőne úgy, hogy idén már volt egy 5-10 százalékos drágulás. „A termelők többsége átvállalta a költségek és a jövedéki adó idei növekedésének a javát, csökkentették a haszonkulcsot. Ha a jövedéki adó 15 százalékkal nőne, az árak pedig nem változnának, akkor 7 százalékos veszteséget könyvelnénk el” – nyilatkozta Florin Rădulescu, az egyil legnagyobb hazai gyártó, a Prodal termelési igazgatója.

Figyelembe véve az inflációt és a vásárlóerő csökkenését, visszaesne a fogyasztás, s azzal együtt az állami bevételek, a termelők pedig kénytelenek volnának elbocsátani dolgozóik egy részét. A fogyasztók arra is hivatkoznak, hogy idén kétszer nőtt a szeszes italok jövedéki adója: január 1-én 3,6, augusztus 1-én pedig 5 százalékkal.

A Spirits Románia számításai szerint 2021-ben még átlagban 13 százalékos haszonkulccsal dolgoztak a gyártók, ami 2022 utolsó negyedévére 2 százalékra csökkent. A jövedéki adó jelenleg a fogyasztói ár 34 százalékát teszi ki, azonban egy 15 százalékos növelés esetén ez az arány 39 százalékra módosulna.

A drágulások hatására a szeszes italok fogyasztói árában az alapanyagok részaránya a tavalyi 12 százalékról 19 százalékra nőtt idén, jövőre pedig várhatóan 22-re fog emelkedni. Az energiával kapcsolatos költségek tavaly még csak 4 százalékot tettek ki az árból, jövőre azonban már 4 százalékot fognak.

Kapcsolódók

Kimaradt?