A progresszív adózás bevezetését ajánlja az OECD is
A Romániáról szóló jelentés megállapítja, hogy idehaza aránytalanul nagyok az alacsony jövedelműek adóterhei.
Elkészítette második, Romániára vonatkozó jelentését a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), számolt be az economedia.ro. A dokumentum szerzői szerint a jelenlegi adórendszer nem jarul hozzá a jövedelmi egyenlőtlenségek mérsékléséhez. Romániában nagyobb a munkavállalók adóterhe, mint az OECD-tagállamok zömében, derül ki a jelentésből.
Az alacsony jövedelműek helyzete a legrosszabb, egyetlen OECD-tagállam sincs, ahol ez a kategória annyi adót fizetne, mint nálunk.
“Romániának el kellene kezdenie a felkészülést a progresszív adózásra való fokozatos átállásra, ami a jövedelmi egyenlőtlenségek csökkentését célzó reformok kiegészítése volna” – idézi a jelentést az economedia.ro.
Korábban a Világbank is a progresszív adózás bevezetését ajánlotta a bukaresti kormánynak.
Fontos volna az adóbehajtás hatékonyságának a javítása is. “Szűk adóalappal, melyet aláás az adócsalás, Románia adóbevételei nemzetközi összehasonlításban alacsonyak. Nagyobb adók szükségesek a prioritásnak számító kiadások finanszírozására, fenntartva ugyanakkor a közadósság kezelhetőségét” – állapítják meg a szervezet szakértői.
Az ingatlanok adóztatási rendszerét ugyancsak meg kellene reformálni. Jelenleg a nem lakás jellegű épületek után a piaci értékük függvényében kell adózni, a lakások és telkek adójának az értéke azonban területfüggő, ami méltánytalan.
Az OECD hangsúlyozza, hogy a fenntarthatatlan államháztartás miatt az ország fokozott eladósodására lehet számítani. “Az EU korlátozhatja a Románia számára az országos helyreállítási terv keretében elkülönített forrásokhoz való hozzáférést, ha az ország a továbbiakbana sem éri el a költségvetési deficitcélokat, melyekről az Európai Unióval megállapodott” – figyelmeztetnek az OECD szakértői.