Több mint 60 ezer évet élt túl a Keleti-Kárpátokban felfedezett növény

Lenyűgöző felfedezést tett egy nemzetközi kutatócsoport a romániai Keleti-Kárpátokban: egy rendkívül ritka növényt találtak, amely talán a földkerekség legidősebb élő növényi organizmusa – számolt be a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem. Túlélt immár több mint 60 ezer esztendőt, ráadásul ugyanazon a helyen.

A nemrég publikált tanulmányukban kiemelték, hogy az Andryala laevitomentosa névre keresztelt növény öt kis populációja a Keleti-Kárpátok egy 1,8 km-es hegygerincén helyezkedik el. A világ legritkább növényfaja közé tartozik, még 1961-ben az UBBT egyik hallgatója fedezte fel. Holotípusa az egyetemi herbáriumban található.

Fotó: UBBT

A tanulmány szerint a növénynek szinte egyáltalán nincsenek életképes magjai, ehelyett vegetatív szaporodással él túl, ami azt jelenti, hogy sarjakkal szaporodik. Ez a szaporodási mód lehetővé tette olyan klónok kialakulását, amelyek túlélték az extrém klímaváltozásokat, beleértve a jégkorszakokat is.

A kutatók fejlett genetikai elemzési technikákat alkalmaztak a populációk tanulmányozására és a klónok korának meghatározására. „Csak 11 genetikailag elkülönülő egyedet azonosítottunk, de ezeknek a klónoknak a hosszú élettartama és kitartása hihetetlen. Így a legöregebb klón a növényvilág egyik, ha nem a legidősebb ismert egyede lehet, ami bizonyítja ezeknek az organizmusoknak a figyelemre méltó alkalmazkodóképességét és túlélési képességét a környezeti változásokkal szemben" – magyarázta az egyetem professzora, a kutatásban részt vett Mihai Pușcaș.

Ez a felfedezés nemcsak a faj rendkívüli hosszú élettartamát hangsúlyozza, hanem egyedi élőhelyének megőrzésének fontosságát is. Ezen klónok bármelyikének elvesztése egy olyan organizmus eltűnését jelentené, amely az utolsó jégkorszak óta túlélt. Ezenkívül a kutatás hozzájárul ahhoz, hogy jobban megértsük a növények ellenálló képességét az extrém éghajlati változásokkal szemben, új perspektívát nyújtva a biodiverzitás megőrzésére, magyarázták.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?