Iskolai erőszak: tízből hét diák megtapasztalta

A diákok 71 százalékát érte szóbeli vagy iskolai bántalmazás az iskolában vagy a tanintézet környékén, derült ki a tanügyminisztérium rendőrséggel közösen végzett kutatásából.

A Biztonság az iskolákban nevet viselő tanulmány részletes következtetéseiről az Edupedu.ro szakportál számolt be pénteken.

A rendőrség közleményéből egy nappal előtte az derült ki, hogy a tavalyi évet vizsgálva a megkérdezett tanárok 94 százaléka biztonságosnak ítélte az iskolákat, 88 százalékuk szerint erőszakos cselekmények csak ritkán fordulnak elő.

Fotó: képernyőmentés a tanulmányból

Az Edupedu.ro a tanulmányt átvizsgálva beszámolt arról, hogy a kutatásban 538 tanintézet vett részt, a kérdőívekre több mint 10 ezer diák, 6757 tanár és 12209 szülő válaszolt. Kiderült, hogy a diákok többsége haszonszerzés miatt vált erőszak áldozatául (39 százalék), de sokan a „cirkusz kedvéért” (35 százalék) vagy valós ok nélkül (31 százalék) szenvedtek el bántalmazást az iskolákban.

A megkérdezett diákok egynegyede szerint gyakori az iskolai erőszak, ezek legtöbbször az iskolai szünetekben az osztálytermekben vagy az iskolaudvaron történnek, de WhatsApp csoportok is „melegágyai” a bántásoknak, mint ahogyan több olyan helyiség és időszak, amikor nincs felnőtt a környéken.

Az, hogy a tanárok és a diákok biztonságos környezetnek tartják az iskolákat, arra utal, hogy javítani kell a kommunikáción, hogy az esetek számukra is ismertté váljanak.

A Hotnews a kutatás alapján arra mutatott rá, hogy az agresszorok 94 százaléka korábbi áldozatokból került ki. Az adatok szerint a lányok között gyakoribb, hogy egy szóváltás elmérgesedik, mint ahogyan ők hajlamosabbak pénz vagy értéktárgy megszerzése érdekében bántani valakit. Amúgy a bántalmazók 13 százaléka társainak próbált imponálni tettével, 10 százaléka erőfitogtatás céljával erőszakoskodott, míg 5 százalék barátait támogatta.

Fotó: képernyőmentés a tanulmányból

A tanulmány szerint a pedagógusok többsége azért elbeszélget a diákokkal, amikor erőszakos cselekményt tapasztal, gyakran pedig a szülőket is behívatják az iskolába. A diákok 15 százaléka mondta csak azt, hogy a tanárok nem tesznek semmit.

Az nem újdonság, hogy a diákok szerint gyakori, hogy az órák alatt beszélgetnek, mint ahogy a káromkodás vagy épp a lógás is élen jár felsorolt negatív viselkedési formák listáján. Ugyanakkor a tanulók szerint jelentősebb gyakoribb az erőszakos viselkedés, mint például az iskolai alkohol- vagy drogfogyasztás.

(Nyitóképünk illusztráció: Pexels)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?