banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Engedjetek tanulni! – kampány indult az otthoni oktatás elfogadásáért

Engedjetek tanulni! jelszóval indult kampány és petíció a homeschooling, azaz az otthoni oktatás elfogadása érdekében. Romániai szülők egy csoportja szeretné ezáltal elérni, hogy az alternatív oktatás ezen formáját ne büntessék.

A tanügyminiszterhez címzett petíció szövege alapján az aláírásgyűjtés kezdeményezői azt kérik, hogy tartsák tiszteletben ahhoz való jogukat, hogy önállóan választhassanak oktatási formát a gyermekeiknek. „Nem azt kérjük, hogy a homeschoolingot iktatssák be a romániai tanügyi rendszerbe, hanem azt, hogy ne vádolhassanak iskolaelhagyással. A szülőknek meg kell adni a szabadságot ahhoz, hogy beírathassák a gyermekeiket a jól működő nemzetközi oktatási rendszerekbe, anélkül, hogy az állam részéről jogi következményektől kellene tartaniuk” – fogalmaznak.

Kiemelték, a homeschooling jogilag nem elfogadott Romániában. Emiatt azok a szülők, akik ezt az alternatív oktatási formát választják bűnvádi ítéletet kockáztatnak, mert azzal vádolhatják őket, hogy gátolják az oktatáshoz való hozzáférést. „Ezeket a családokat diszkriminációnak és megfélemlítésnek teszik ki, bűnözőként kezelik őket” – mutattak rá.

Illusztráció: Pexels

A kezdeményezők hangsúlyozzák, hogy mindössze annyit kérnek, hogy lehetőségük legyen saját maguk megválasztani, mi a legjobb a gyermekeiknek. Úgy, ahogyan az alkotmány is biztosítja a szabad gondolkodáshoz való jogot, és előírja az oktatáshoz való jogot anélkül, hogy az kimondaná, hogy a román állami közintézményben kell történjen.

A petíció szövege felidézi, hogy Bihar megyében precedens értékű ítélet született, amikor egy családot 4 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre és 40 óra közmunkára ítéltek amiért kivették gyermekeiket az iskolából, hogy otthon tanítsák őket. Azóta több család ellen is büntetőeljárás indult, keményebben bánnak velük, mint azokkal, akik valóban gátolják gyermekeik hozzáférését az oktatáshoz. „A nagyváradi táblabíróság azt tanácsolja a szülőknek, hogy hagyják el az országot, ha otthoni oktatást szeretnének. Azóta sokan emigráltak” – mutatnak rá.

Párbeszéd az elfogadásért

Az aláírásgyűjtést kiegészítendő kampány indult az otthon tanítás elfogadása érdekében, a hivatalos honlap szerint hivatalos párbeszédet akarnak kezdeményezni ezáltal az oktatási miniszterrel, hogy a jogi helyzetet tisztázzák és ne legyenek továbbra is megfélemlítésnek kitéve. „Szeretnénk, hogy tiszteletben tartsák a jogunkat ahhoz, hogy olyan nemzetközileg elismert oktatási rendszerbe írassuk be a gyermekeinket, amely támogatja a homeschoolingot, anélkül hogy iskolaelhagyással vádolnának meg” – szögezték le.

A honlap bemutatja a nagyváradi Cornean család történetét, amelyet korábban a Bihoreanul ismertetett. Két évvel ezelőtt két gyermeküket vették ki az iskolából, hogy beírassák az egyesült államokbeli Abeka Akadémiára, amelyik homeschoolingot is biztosít. Ők is pereskedésre kényszerültek, és abszurdumnak tartják, hogy miközben egy akkreditált intézményről van szó, az ott végzettek diplomáját Romániában is elismerik, de a gyermekeik tanulmányát nem.

A Bihoreanul akkor rámutatott arra, hogy Európában nincs egységes gyakorlat az otthoni oktatásra vonatkozóan. Angliában, Olaszországban, Finnországban, Dániában, Ausztriában, Észtországban vagy Lengyelországban elfogadott és szabályozva van, Belgiumban és Franciaországban is engedélyezett, de a gyermekeket időszakos felmérésnek vetik alá, ugyanakkor Romániához hasonlóan Németországban, Svédországban, Horvátországban vagy Görögországban nem engedélyezett. Magyarországon is lehetőség van otthonoktatásra.

Mit kérnek a szülők?

A petíció kezdeményezői hosszan érvelnek ügyük mellett, majd négy pontban felsorolva fogalmazták meg a tanügyminiszterhez címzett kéréseiket.

Szeretnék elsősorban, hogy biztosított legyen a hozzáférésük a nemzetközi oktatási rendszerekhez, anélkül, hogy azt iskolaelhagyáskét értelmeznék. Kérik ugyanakkor azt is, hogy tartsák tiszteletben az emberi jogok azok cikkelyét, amely szerint a szülőknek elsőbbségi joga van a kiskorú gyermekeik számára választott oktatás típusának meghatározásában, figyelembe véve azok érdekét.

Illusztráció: Pexels

Hozzanak ugyanakkor létre egy támogató bizottságot azoknak a szülőknek, akik saját kiöltségükön ezt az oktatási formát választják, vagy jelöljenek ki egy kapcsolattartó személyt, aki tanácsadója lehet a szülőknek, nem pedig fenyegető ellenség.

Arra is kérik a tárcavezetőt, hogy nyugtassa meg és biztosítsa az érintett szülőket arról, hogy a tanügyminisztérium honosítási központja, a CNRED továbbra is elismeri a külföldi tanintézetekben szerzett tanulmányi okmányokat.

Az aláírásgyűjtés a tízedik napjánál tart, eddig már közel 6500-an támogatták a kezdeményezést.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?