FRISSÍTVE – Elosztották a középiskolai helyeket: 21 ezer diákkal több jutott be középiskolai osztályba

Lezárult a középiskolai helyek számítógépes elosztása; több mint százezer nyolcadik osztályt végzett diák tudta meg szerdán, hogy milyen osztályban folytathatja kilencediktől a tanulmányait.

Fotó: Pixabay

A tanügyminisztérium a honlapján tette közzé a végleges elosztás eredményét. Az eljárás során, mint ismeretes, kizárólag a képességfelmérő vizsgán szerzett jegyek átlagát vették figyelembe.

A közlemény alapján a tavalyi esztendőhöz képest 21 ezer diákkal többen jutottak be középiskolai osztályba, egész pontosan 111 128-an tudták meg tegnap, hogy milyen osztályban folytathatják tanulmányaikat. A 47 százalékuk épp oda jutott be, ahová első opcióként szeretett volna, a többieket a médiájuk csökkenő sorrendjében, a többi opciójuk mentén haladva sorolták be.

A diákok július 20–25-én iratkozhatnak be abba a tanintézetbe, ahová felvették őket. Az első körben kimaradtak helyzetét a megyei vizsgabizottságok oldják meg július 26. és 28. között. A képességvizsgán részt vett diákok közül 1619-en azért nem kaptak most helyet, mert nem tüntettek fel elég opciót ahhoz, hogy a számítógépes elosztás révén besorolják őket valamelyik osztályba. Ezen esetek száma viszont jelentősen lecsökkent a tavalyi évhez viszonyítva, akkor ugyanis 6852 diák járt így.

Az elosztást követően az elméleti líceumokban 26 377 hely maradt szabadon, míg az állami szakközépiskolákban 7727 líceumi és 18650 szakoktatási hely maradt betöltetlen.

A bejutáshoz szükséges jegyek alapján az országos rangsort három bukaresti középiskola vezeti, ahová matematika-informatika és természettudomány szakra is 9,85 felletti médiával lehetett csak bejutni, de a top 50 szakot is mind 9-es felletti átlaggal jegyzik.

A felvételizők 10,58 százaléka jutott be a második opcióként feltüntetett osztályba, ugyanakkor 25,39 százalékuknak nem volt elég a magas a jegye az első öt opcióhoz.

Fotó: Edu.ro

Az ország minden megyéjében maradtak olyan diákok, akiknek a számítógépes elosztás során nem sikerült helyet találni, de ez átlagosan 0,2-1 százalék között mozog. Kivétel Kovászna megye, ahol a nyolcadik osztályt végzett tanulók 8,4 százaléka nem tudja még, hogy hol fog tovább tanulni.

Középiskolai helyek a szakiskola rovására?  

Összefüggéseiben kell elemezni az adatokat, mert önmagukban félrevezetőek lehetnek, mondta el a Maszol megkeresésére Kiss Imre. A Kovászna megyei főtanfelügyelő rámutatott, miközben Háromszéken a nyolcadik osztályt végzett diákok 91,6 százaléka jutott be a számítógépes elosztás után középiskolába, a szomszédos Bákó megyében ez az arány 99,2 százalék. Igen ám, de míg Bákó megyében 407 betöltetlen hely maradt, addig Kovászna megyében csak 49. „Ez azt jelzi, hogy beiskolázási terv összhangban van az elvárásokkal. A líceumi helyekért verseny zajlik. Azokban a megyékben, ahol több száz betöltetlen hely maradt a középiskolákban, miközben a gyerekek több mint 99 százaléka már bejutott, fel kell számolják az osztályok egy részét, még olyan körülmények között is, hogy a pótvizsgázók is elfoglalnak néhány üresen maradt helyet” – részletezte a főtanfelügyelő.

Hozzátette, Kovászna megyében a beiskolázási tervben 45 líceumi osztály és 33 szakiskolai osztállyal számoltak. Minden gyereknek van helye kilencedik osztályban, az igaz, hogy a középiskolai helyek többsége betelt. A felvételin résztvevő diákok közül 76 maradt ki a számítógépes elosztás során, közülük 71-en háromszékiek, ők a megmaradt 49 líceumi helyből választhatnak, vagy mehetnek szakiskolába, ahol több mint 300 hely maradt üresen. Azok közül, akiket sehova nem osztott be a rendszer 13 gyereknek van 6-os feletti osztályzata. Mondhatnánk azt is, hogy több líceumi osztállyal kellene tervezni, de közben arra is szükség lenne, hogy a gyerekek szakiskolába járjanak, szakmát tanuljanak, mondta a főtanfelügyelő.

Arra is kitért, akik nem jutottak középiskolai helyhez, holott még maradtak betöltetlenül, valószínű túl kevés opciót jelöltek be.

„Hiába mondtuk el, hogy sok opciót jelöljenek be, volt aki csökönyösen ragaszkodott egy-két osztályhoz, és többet nem volt hajlandó beikszelni. Ha oda nem jutott be, hely nélkül maradt az első körben” – fogalmazott Kiss Imre. Emlékeztetett arra, hogy hátrányosabb helyzetbe kerülhetett az, aki a beiratkozáskor nem adott meg elegendő opciót, mert úgy akár egy gyengébben vizsgázó is „elvihette előle” a helyet. Azok a diákok, akiket a számítógépes elosztás nem tudott kilencedik osztályba besorolni, most majd egy újabb űrlapot kell kitöltsenek a szabadon maradt helyeket érintő preferenciáikkal. Oda újfent a megadott opcióik mentén, a képességvizsgán elért átlaguk alapján sorolják be őket.

 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?