Ilyen ösztöndíjakat kaphatnak a diákok – Mutatjuk, kinek, mennyi és milyen jár

Ebben a tanévben hét típusú ösztöndíjat igényelhetnek a diákok. Mutatjuk, hogy kinek, mennyi és milyen ösztöndíj jár.

A szeptemberi és októberi ösztöndíjakat legkorábban két hónap múlva, november 20-án fizetik ki a tanulóknak. Az oktatási minisztérium rendelete szerint az igényléseket október 3-áig lehet benyújtani az iskolák titkárságán vagy online. A szaktárca idén átalakította az ösztöndíjrendszert, így a 2024–2025-ös tanévtől hét különböző ösztöndíjra lehet pályázni.

Újdonság, hogy idén egy új típusú ösztöndíjat igényelhetnek a diákok, a reziliencia ösztöndíjat, ami havi 300 lejes támogatást jelent. Minden olyan diák megkaphatja ezt, aki 7 vagy annál magasabb éves tanulmányi átlagot ér el, illetve, ha benne van az első 30 százalékban, ugyanis osztályonként a tanulók legtöbb 30 százaléka részesülhet ebben az ösztöndíjban (egyébként az érdem- és reziliencia ösztöndíjra jogosultak összesített létszáma nem lépheti túl a 30 százalékos küszöböt).

Illusztrációk: Pexels

A második kritérium szerint azok a tanulók részesülhetnek ebben az ösztöníjban, akiknek onkológiai vagy krónikus betegségük van, és akik több mint négy hetet töltenek az Iskola a kórházban nevű programban vagy otthoni oktatásban a következő tanévben.

Idén is kétféle kiválósági ösztöndíjat lehet kérni. Az olimpiai kiválósági ösztöndíj I. azoknak a V-XII. osztályos diákoknak jár, akik nemzetközi versenyeken, valamint az oktatási minisztérium által szervezett versenyek országos szakaszain, sportvetélkedőkön első, második vagy harmadik helyezést értek el. Az olimpiai kiválósági ösztöndíj II. olyan V-XII. osztályosoknak érhető el, akik a tantárgyversenyeken I., II., illetve III. helyezést értek el.

A juttatás havonta jár a tanulóknak, a kiválósági ösztöndíjasok 700 és 3000 lej közötti összeget kaphatnak, attól függően, hogy milyen versenyen vettek részt, és hányadik helyezést értek el.

Az érdemösztöndíjra minden osztályban a legjobb eredményeket elért tanulók 30 százaléka jogosult az éves tanulmányi átlag csökkenő sorrendjében. Fontos, hogy az érdemösztöndíjat azok a diákok kaphatják meg, akik 9,50-es vagy annál magasabb éves tanulmányi átlagot értek el.

Az ötödikesek az első két tanulmányi modulban elért jegyeik alapján kapnak érdemösztöndíjat. A kilencedik osztályos tanulók esetében a felvételijegyet veszik figyelembe. Az érdemösztöndíjasoknak havonta 450 lej jár majd.

Szociális ösztöndíjat a társadalmi szempontból hátrányos helyzetű, kiszolgáltatott diákok kaphatnak. Azok igényelhetik, akiknek családjában az elmúlt 12 hónapban az egy főre eső jövedelem nem érte el az országos minimálbér 50 százalékát, ugyanakkor kérhetik árva, félárva gyerekek, egyszülős családok gyerekei, valamint fejlődési zavarban szenvedő gyerekek. A szociális ösztöndíj értéke 300 lej, ezt is havonta kapják az erre jogosultak.

A kiskorú anyák is ösztöndíjban részesülhetnek, ez az intézkedés az iskolai lemorzsolódás megelőzésére szolgál. A kiskorú anyáknak járó összeget havi 700 lejben határozták meg. Az ösztöndíj odaítéléséhez le kell adni a kiskorú anya által eltartott gyermek születési anyakönyvi kivonatát. Az a személy, aki egy hónap alatt 60, vagy annál több igazolatlan hiányzást halmoz fel, nem kaphatja meg a pénzt az adott hónapra. Egyébként olyan édesanyák jogosultak erre, akik nappali tagozaton folytatják tanulmányaikat középiskolai vagy gimnáziumi szinten.

A műszaki ösztöndíjat ettől a tanévtől csak a szakképzés, beleértve a duális képzés 3. szintjére (EQF/CNC) beiratkozott tanulók kapják. Ennek értéke 300 lej.

Fontos, hogy a szociális ösztöndíjak összeadhatók az olimpiai kiválósági, az érdem, a reziliencia és a műszaki ösztöndíjakkal. A kiskorú édesanyáknak járó ösztöndíj összeadható bármilyen más, a módszertan által előírt ösztöndíjjal. A kiválósági-, az érdem-, a reziliencia vagy a műszaki ösztöndíjra jogosult diáknak minden tantárgyból abszolválnia kell és a magaviseleti jegye 10 vagy „nagyon jó” kell legyen.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?