Tehetséggondozás, a hazai oktatási rendszer „mostohagyermeke”

Ha szeretnénk, hogy a romániai oktatási rendszer versenyképes legyen és lépést tudjon tartani a világ más országaival, sokkal többet kellene áldozni a tehetséggondozásra, a kiemelkedő képességű diákok fejlesztésére, állapította meg Kiss Imre. A háromszéki főtanfelügyelő szerint országszerte számtalan, nagy összegű támogatási program célozza a hátrányos szociális helyzetű gyerekeket és nincs egyetlen program se, amely a kiemelkedő képességű és teljesítményű tanulókkal való foglalkozást támogatná.

Létezik törvény, amely szerint a tanfelügyelőség alárendeltségében minden megyében létre lehet hozni Kiválósági Központot ám az állam csupán az alkalmazottak fizetését biztosítja. A mostoha körülmények ellenére Háromszéken hat éve működik a Kiválósági Központ, amelynek nincs saját székháza, nincsenek felszerelt termei, laborjai, a tehetséges tanulók oktatási és versenyprogramokban való részvételét támogatók segítségével, esetenként saját zsebből finanszírozzák, de ennek ellenére sikerült kiemelkedő eredményeket is felmutatni, mutatott rá Kiss Imre főtanfelügyelő és Dr. Pető Mária a központ igazgatója.

Fotó: A szerző felvétele

Pető Mária felidézte, hogy Háromszék azon kevés megyék közé tartozik, ahol 2018-ban önkormányzati támogatással elindították a Kiválósági Központot, amit 2021-ben újra kellett szervezni mert a kormány úgy döntött, hogy állami finanszírozással minden megyében létre kell hozni ilyent. Az intézményt a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium fogadta be.

A központi finanszírozás viszont kimerül annyiban, hogy például Kovászna megyében létrehozhattak 6 állást, amelynek bérköltségét az állam fedezi. Pető Mária szerint egy állás az igazgatóé, fél állásban foglalkoztatnak egy adminisztrációval foglalkozó munkatársat és a maradék állások béralapjából óradíjra fizetik a tehetséges gyerekekkel foglalkozó tanárokat. Semmilyen más tevékenységre nincs biztosítva az anyagi fedezet.

Az ország sok megyéjében nem is igazán működnek a tanfelügyelőségek alárendeltségébe tartozó, tehetséggondozó központok. Ennek oka nem csak a pénzhiánnyal hanem az érdektelenséggel is magyarázható, mondta Pető Mária, aki szerint az óraadó tanárok és a diákok számára is megterhelő a programban való részvétel.

Fotó: A szerző felvétele

Egyrészt nehéz olyan tanárokat találni, akik iskolai idő után még hajlandóak ezt a munkát vállalni, külön oktatási programon dolgozni, versenyekre készülni és minden nap „csúcson lenni”. Sok esetben nehéz tanárokat találni. Vannak jó tanárok Háromszéken, de nem motiváló az óradíjas fizetés, állapította meg Pető Mária, aki szerint az elmúlt tanévben nem találtak román tanárt, aki foglalkozzon a kiemelkedő képességű gyerekekkel, hiszen a jó tanárok többet keresnek, ha magánórákon korrepetálják a gyerekeket.

A kiválóság a tanulók számára is áldozatokat követel, hiszen az amúgy is túlzsúfolt iskolai programjuk után kell vállalják a délutáni foglalkozásokat, amelyekkel speciális tanterv alapján bővítik a tudásukat, de kutatásokban vesznek részt, illetve az országos tantárgyversenyeken kívül a tehetségközpontok számára szervezett speciális hazai és nemzetközi megmérettetésekre készülnek és vesznek részt.

Pető Mária rámutatott, hogy a nehézségek, a szigorú felvételi kritériumok és a megterhelő program ellenére Háromszéken évről évre nő a Kiválósági Központ diákjainak száma. A 2018-as induláskor 100–150 fős volt a diáklétszám, ami évről évre emelkedett és az elmúlt tanévben már 470-en jelentkeztek, közülük 413 diák maradt meg és az év végi záróvizsga 319 tanulónak sikerült. Ők hivatalból részt vehetnek a programban a következő tanévben is.

A Kiválósági Központ egyaránt nyújt foglalkozást elemis, általános iskolai és középiskolás diákok számára, mondta Pető Mária, aki szerint a háromszéki városi iskolák többségéből érkeznek kiváló képességű diákok, de volt tanulójuk vidéki iskolákból is, így Bodokról, Csernátonból és Kőröspatakról.

A tehetséges tanulókkal hétfőtől péntekig délutánonként foglalkoznak olyan tantárgyakból mint matematika, alkalmazott informatika, fizika, anatómia és genetika, angol és német nyelv, kémia, biológia, dráma és kommunikáció, zene, magyar nyelv, kreatív írás és helyesírás. A legfelkapottabb a matematika, a robotika, illetve a biológia.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?