Tanulmány készült a Pfizer oltóanyagának hatékonyságáról az omikronnal szemben
A Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltás két dózisa 70 százalékban megelőzi azt, hogy a beteg megfertőződése esetén kórházi kezelésre szoruljon – derül ki az omikron lehetséges hatásairól szóló tanulmányból, írja a Reuters hírügynökség információi alapján a HotNews hírportál.
A Dél-Afrikai Köztársaságban a Discovery Health egészségbiztosító által közzétett tanulmányt valós körülmények között végezték november 15. és december 7. között. Több mint 211 ezer pozitív teszteredményt dolgoztak fel, ezek közül 78 ezret feltehetőleg az omikron variáns okozott. A dél-afrikai tudósok egyelőre 550 omikron esetet jegyeztek be hivatalosan. A novemberi megbetegedések 78 százalékát az omikron variáns teszi ki, amely egyértelműen felülmúlja a korábban domináns delta változatot.
A Discovery klinikai kutatócsoportjai, valamint a Dél-Afrikai Orvosi Kutatási Tanács (SAMRC) elemzései alapján kiszámították, hogy a Pfizer két dózisa 70 százalékban megelőzi azt, hogy a beteg megfertőződése esetén kórházi kezelésre szoruljon, ugyanakkor csak 33 százalékos védettséget a fertőzéssel szemben.
A tanulmány megállapította, hogy a negyedik hullám során magasabb volt az újrafertőződés kockázata a korábbi járványhullámokhoz képest, ennek ellenére a koronavírusos felnőttek 29 százalékkal kevesebb eséllyel kerültek kórházba. A jelentésből kiderül még, hogy a gyermekeknél a negyedik hullám során 20 százalékkal nagyobb volt a szövődményekkel járó betegség kockázata.
Glenda Gray, a SAMRC elnöke szerint „rendkívül bízhatóak az eredmények”. Fontosnak tartja, hogy a Pfizer-BioNTech oltás jó védelmet nyújt a súlyos betegségekkel és a kórházi kezeléssel szemben.
A Dél-Afrikai Köztársaságban a Pfizer-BioNTech és a Johnson & Johnson oltóanyagokat használja a COVID-19 elleni oltáskampányban, eddig több mint 20 millió Pfizer-adagot adtak be.
CSAK SAJÁT