Magyar Közoktatás

Szemétgyűjtés – amikor a gyerek neveli a családot

Maros megyei kisiskolásoknak szervez folyamatos tudatosítási kampányt „Az én osztályom újrahasznosít” mottóval az Ecolect Maros Fejlesztési Társulás a Maros Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszerhez tartozó városok elemi iskoláiban. A programban részt vevő Szováta, Erdőszentgyörgy, Nagysármás, Szászrégen, Marosludas, Radnót, Dicsőszentmárton és Nyárádtő elemi osztályainak tanulói játszva sajátítják el a szelektív hulladékgyűjtés módszereit, illetve tanulják meg, hogy mit hová kell dobni, mi az, ami a műanyag közé kerülhet, miért fontos külön helyen gyűjteni a papírt, az üveget, a konzervesdobozt.

Ahogy Tóth Brezovszki Andrea, az Ecolect igazgatója érdeklődésünkre beszámolt róla, a projekt a tavaszi vakáció előtt indult azzal, hogy kiosztották a dobozokat, amelyekbe külön gyűjtik majd a papírt, illetve a műanyagot. „A projekt tulajdonképpen most indult el, a gyerekek, ahogy a vakációról visszatértek az iskolába, kezdték el külön-külön gyűjteni a szemetet. Mi biztosítjuk a dobozokat, a szolgáltató pedig gondoskodik az összegyűlt hulladék elszállításáról. Azt tudom, látom, hogy a gyerekek nagyon fogékonyak, nyitottak a környezetvédelemmel kapcsolatos kezdeményezésekre” – magyarázta az Ecolect vezetője. Hozzátette, nemcsak hogy hamar elsajátítják a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos tudnivalókat, de otthon ők azok, akik továbbadják ezt a tudást, nevelik a családot.

Fotók: Magyar Közoktatás

A projekt célja nem merül ki annyiban, hogy külön dobozba teszik a papírhulladékot és műanyagot, hanem a környezettudatos életmód kialakításához, tudatosításához is hozzájárul. A kisdiákok egy-egy interaktív szórólapot is kapnak, amely útmutatóként szolgál, hogy mit is jelent az újrahasznosítás, melyek azok az anyagok, amelyeket újra lehet majd használni, miképpen ismerhetőek fel ezek, és hogyan is kell külön választani az újrahasznosítható szemetet. „Ez nem egy verseny, nincs határideje, nem számít, hogy melyik osztály milyen mennyiséget gyűjt össze. Folyamat, amelyben részt vesznek a gyerekek és általuk a család is, hiszen ha hazamegy a gyerek az iskolából, akkor beszámol arról, ami ott történik, sőt otthon is figyel, hogy mit, hová dobnak, esetleg a család többi tagját is motiválja a környezettudatos életmódra” – fogalmazott Tóth Brezovszki Andrea.

A környezetvédelmi minisztérium országos tavaszi takarítási kampányt kezdeményezett, amelyben részt vettek a különböző alárendeltségi intézmények is, illetve az azok által bevont iskolák tanulói. Az országos vízügyi hatóságnak például 50 iskola diákjait sikerült bevonnia a vízpartok megtisztításába, ennek eredményeként országszerte 131 tonna szemét gyűlt össze. A Marosvásárhelyi Rádió évek óta megszervezi a Maros-parti nagytakarítást. Annyira népszerű eseménnyé nőtte ki magát a marosvásárhelyiek körében a kezdeményezés, hogy már családi programnak számít, szinte fesztiváljelleget öltött.

Tóth Brezovszki Andrea elmondta, a rádióval partnerségben szervezik a takarítást, amihez kesztyűket és zsákokat biztosítanak, és úgy várják az önkéntes takarítókat, hogy a Maros marosvásárhelyi szakaszát ésszerűen, megosztva megtisztíthassák. „Ha tehetjük, minden évben kimegyünk, találkozunk a gyerekek osztálytársaival, azok szüleivel, a tanító nénivel, és amit az iskolában tanultak a környezetvédelemről, azt most a gyakorlatban is elsajátítják. Látják, miért nem szabad eldobni a szemetet a természetben, milyen károkat okoz a folyónak, a mezőnek, az erdőnek a sok szemét” – magyarázta egy édesanya.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?