Ingyenes felkészítőt szerveznek az orvosira készülő magyar diákoknak
Egy-, illetve kétéves, ingyenes felkészítőt szervez a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület azoknak a magyar anyanyelvű fiataloknak, akiknek nincs anyagi lehetőségük arra, hogy korrepetálásért tanárt fizessenek. A felkészítő októberben indulna, a 11. osztályosok számára két évet, a 12. osztályosok számára egy évet tart.
Ádám Valérián, a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület elnöke úgy véli, bátorítani, támogatni kell az erdélyi magyar fiatalokat, hogy jelentkezzenek az orvosi egyetemre meghirdetett felvételire, ne adják fel álmaikat, még mielőtt az első lépéseket megtették volna. Az egyesület elnöke a statisztikai adatokból úgy ítélte meg, hogy szembetűnően csökkent a magyar diákok érdeklődése az orvosi egyetem, az orvosi pálya iránt. Ezért azokon a magyarlakta településeken, kis- és nagyvárosokban, ahol csoportonként összegyűl húsz gimnazista, egyetemi és gimnáziumi tanárok közreműködésével elkezdik a felkészítőket. Az elképzelés szerint az első évben havonta, a második évben kéthetente tartanának biológia- és kémiaórákat. A programhoz pozitívan viszonyultak a Semmelweis Egyetem, illetve a pécsi és a szegedi egyetemek professzorai is, akárcsak gimnáziumi tanárok, akik biológiát, illetve kémiát tanítanak, és vállalnák a felkészítést is.
Iskolák és önkormányzatok támogatására számítanak
Az egyesület az iskoláktól a terem biztosítását, az önkormányzatoktól az internet elérhetővé tételét várja, hogy minél zökkenőmentesebben sikerüljön megszervezni. Ahogy Ádám Valérián érdeklődésünkre elmondta, amennyiben egy településen nem jelentkeznek elegen ahhoz, hogy egy csoport létrejöjjön, akkor egy közeli városba kell utazniuk.
Eddig több mint 150 diák jelentkezett, zömében a Székelyföldről, de Brassóból, Besztercéről, Szatmárnémetiből, sőt négyen még Gyulafehérvárról is. Nekik el kell utazniuk Marosvásárhelyre vagy Csíkszeredába. Olyan gimnazisták is jelezték, hogy szeretnének részt venni a felkészítőn, akik az elemi iskolát még magyar nyelven végezték, de a gimnáziumban már románul tanulnak, mert nem volt lehetőségük az anyanyelvükön folytatni. Ők is vállalkoznának, hogy magyarul készüljenek a felvételire, hogy az egyetemen magyarul tanulhassanak.
„Többletet akarunk adni a fiataloknak. Az a célunk, hogy különböző meghívott előadókkal ismertessük, hogy mit is jelent orvosnak lenni, mitől szép hivatás az orvosé, szeretnénk felkelteni az érdeklődést e pálya iránt. Azt szeretnénk elérni, ha minél többen, ha sokan jönnének Marosvásárhelyre, hogy orvosnak tanuljanak. És végül azt szeretnénk, ha kellően felkészülnének, hogy sikeresen felvételizzenek, hogy ne gondolják meg magukat, még mielőtt beiratkoznának a vizsgára” – magyarázta Ádám Valérián.
Szembetűnő a csökkenés
Arra a kérdésünkre, hogy mivel magyarázható az orvosira jelentkezők csökkenő száma, a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület elnöke úgy fogalmazott, hogy azokban a városokban, ahol működik egyetem, a fiatalok már kevésbé szeretnének Marosvásárhelyre menni, hiszen otthon, a saját városukban is tanulhatnak, szerezhetnek diplomát. „Ez érthető is, hiszen anyagilag kevesebbe kerül a családnak a taníttatás” – tette hozzá Ádám Valérián, aki elmondta, ezzel is szeretnék segíteni az anyagilag kevésbé tehetős családokból származó fiatalokat, akik nem engedhetik meg a korrepetálást, inkább nem is próbálkoznak a felvételivel.
Kitért arra is, az utóbbi időben már nem jelenik meg a felvételi vizsgaeredmény listáján a diák neve, csak egy szám a neve helyett. Évekkel korábban, amikor még a neveket is el lehetett olvasni, 2017-ben összesítette több egyetem orvosi karára bejutott magyar hallgatókat. „Körülbelül százat számoltam össze, akiről nagy valószínűséggel feltételeztem, hogy magyar nemzetiségű, hiszen vagy Noéminek hívták, vagy Györgynek, Zalánnak, Erzsébetnek, tehát könnyen kikövetkeztethettem a nemzetiségét. Ők nem a marosvásárhelyire, hanem más egyetemre felvételiztek és jutottak be” – tette hozzá az ingyenes felkészítők kezdeményezője.
CSAK SAJÁT