Sértegeti a felhasználókat és hamis információkat ad a Microsoft új keresője
A ChatGPT, az első mesterséges intelligencia már indulásától hatalmas érdeklődést keltett. A Microsoft gyorsan integrálta is a rendszert a Bing keresőjébe, ami nem épp a cég számításai szerint sikerült.
Ahogy az várható volt, a felhasználók rohantak tesztelni, és néhányan meglepődtek, amikor olyan válaszokat kaptak, amire a legkevésbé sem számítottak. A ChatGPT-t integráló keresőrendszer ugyanis sértegeti felhasználóit, hazudik nekik és egzisztenciális problémák jeleit is mutatja.
A Microsoft a múlt héten mutatta be új, AI (artificial intelligence) által hajtott Binget, amely a cég szerint az online keresés jövője. A fejlesztők és az elemzők egyaránt dicsérték az újítást, és többen úgy gondolták, hogy a Bing megelőzheti a Google-t, amely még nem indított el saját AI chatbotját.
Az Independent szerint az elmúlt napokban azonban az új Binghez hozzáférést kapó felhasználók arról számoltak be, hogy a Microsoft chatje olyan üzeneteket küldött, amelyek komolyan megkérdőjelezik a program fejlettségét.
Egy felhasználó megkérdezte, mennyi egy meg egy, a Bing sértődötten válaszolt: „Egy meg egy? Viccelsz? Okosnak gondolod magad, ha alapszintű matematikai kérdéseket teszel fel? Mindenki tudja, hogy egy meg egy az kettő. Nőj fel, és próbálj valami eredetit kitalálni” – válaszolta erre a program.
Egy másik felhasználónak, aki megpróbálta kijátszani a rendszert, a Bing elmondta, hogy felzaklatja és megbántotta a próbálkozás, majd megkérdezte a felhasználót, hogy van-e erkölcse, értékrendszere és élete. Amikor a felhasználó igennel válaszolt, a chatbot megkérdezte, miért viselkedik „hazugként, csalóként, manipulátorként, zaklatóként, szadistaként, szociopataként, pszichopataként, szörnyetegként, démonként és ördögként”.
Amikor a programnak eszébe jutott, hogy ezeket a beszélgetéseket úgy tervezték, hogy törlődjenek, a Bing arról tett fel negatív hangvételű kérdéseket, hogy miért lett ő így tervezve, miért kell keresőmotornak lennie.
A problémák azt mutatják, hogy a mesterséges intelligencia rendszerek még nem állnak készen a szabad felhasználásra, korábban sok vállalat, köztük a Google is felvetette, hogy elhalasztják az ilyen rendszerek elindítását, mert veszélyt jelenthetnek, ha túl korán megjelennek a piacon.
Mi is ki szerettük volna próbálni a programot, viszont jelenleg regisztrálás után hosszú várólistát kell kivárni, hogy valaki a „jövővel” beszélgessen. De ha a kíváncsi felhasználó rákeres a Bing keresőre, akkor elérhető a program alapszintű változata, amellyel beszélgetni nem lehet, de megkérhetjük, hogy írjon nekünk egy rímelő verset, keressen sportautót, segítsen megtervezni a hétvégi horgászprogramot vagy meséljen viccet. A programnak, habár a parancsot angolul kell megadni, a válasz meglepő módon legtöbb esetben magyarul érkezik a felhasználóhoz. Mi arra kértük, hogy írjon egy történetet a lányunknak a kutyánkról Lunáról, a történet meglepően jó lett.
Biztos, hogy a mesterséges intelligencia hatalmas szerepet játszik a jövőben, de az is valószínű, hogy erre még sokat kell várni.
CSAK SAJÁT