Néhány évtized múlva teljesen eltűnnek a csillagok az égről

Húsz éven belül láthatatlanná válhat a legtöbb csillagkép a fényszennyezés növekedése és a LED-es izzók terjedése miatt – írja a The Guardian cikke alapján a 24.hu portál. Christopher Kyba német fizikus kutatása szerint az egyre nagyobb mértékű fényszennyezés miatt az éjszakai égbolt minden évben 10 százalékkal lesz világosabb az előző esztendőhöz képest.

Kyba úgy fogalmazott, ha egy ma született gyerek jelenleg 250 csillagot lát az égen, akkor 18 éves korára ez a szám 100-ra csökken. Ez azt jelenti, hogy csupán egy generáció múlva láthatatlanná válhat számunkra az összes csillag, a legfényesebbeket leszámítva.

A kutató arra is kitért, hogy léteznek módszerek, amelyekkel jelentősen csökkenthető a fényszennyezés, anélkül, hogy sötétbe borulnának a városok éjszakára. Ha a közvilágítás fényerejét korlátoznák, illetve ügyelnének arra, hogy minden utcai lámpa kizárólag lefelé világítson, a fényük pedig meleg, narancssárgás-vöröses színű legyen, akkor máris eredményeket érnénk el.

A fényszennyezésnek egyébként súlyos környezeti következménye is lehetnek, erről itt írtunk korábban. A vándorló madarak és teknősök például a Hold fényét használják iránytűnek, a fényszennyezés miatt viszont egyre gyakrabban zavarodnak össze és tévednek el.

Emellett a rovarpusztulásban is nagy szerepet játszik, hiszen az erős mesterséges fény odavonzza őket az izzókhoz, amelyekkel érintkezve elpusztulnak. Így a madarak és egyéb rovarevő élőlények táplálékforrásai egyre kisebbek lesznek, mi pedig nagyon fontos beporzókat vesztünk.

(Nyitókép forrása: Unsplash)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?