Nagy áttörés: megtalálhatták a Parkinson-kór okozóját

 

A Helsinki Egyetem Per Saris professzor vezette kutatócsapata megállapította, hogy egy közönséges vízi baktérium okozhatja a Parkinson-kórt. A felfedezést kínai tudósok reprodukálták és igazolták, írja az index.hu portál.

A Parkinson-kór, ami jelenleg 8 millió embert érint világszerte, egy leépüléssel járó idegrendszeri betegség, amely gyógyíthatatlan, és ismeretlen tényezők által kiváltott, a mozgás leromlásához és demenciához vezet. 

A finn kutatók szerint a betegség okozói a Desulfovibrio nemzetségbe tartozó egyes baktériumfajok. A Desulfovibriók természetes vizekben és talajvízben élő szulfátredukáló baktériumok, amelyek kimutathatók voltak Parkinson-kórosok (és egészségesek) bélflórájában – minél súlyosabb volt a betegség, annál nagyobb számban.

Illusztráció forrása: Unsplash

A felfedezés sokat jelent, hiszen a Parkinson-kór oka két évszázadon át minden kutatás ellenére ismeretlen volt. Az új kutatás alapján az eredmények azt mutatják, hogy a Desulfovibrio baktériumok egyes fajai okozzák a Parkinson-kórt. A betegséget főként környezeti tényezők okozzák, vagyis Desulfovibrio baktériumokkal való fertőződés. Az esetek csak csekély, durván 10 százalékát okozzák gének – mutatott rá Per Saris professzor.

Egyelőre nem tisztázott, hogy az azonosított baktériumfajok pontosan milyen módon váltják ki a fehérjék túltermelését, de a rendelkezésre álló ismeretek alapján már elkezdődhet a Desulfovibrio elleni terápiás módszerek fejlesztése.

Lehetőségünk van a káros Desulfovibrio baktériumok hordozóinak kiszűrésére. Megcélozhatjuk és eltávolíthatjuk őket a bélflórából, amivel enyhíthetjük a Parkinson-kór tüneteit és lassíthatjuk a betegség előrehaladását" – mondta Per Saris professzor.

„Amint a Desulfovibrio baktériumokat kiirtottuk a belekből, leáll a bél sejtjeiben az α-synuclein termelése, ami innen prion fehérjeként működve jutna el az agyba" – vélekedett a tudós. Ha elképzeléseit embereken végzett vizsgálatok is igazolják, az akár más degeneratív idegrendszeri betegségekre nézve is jelentős, nagy horderejű felfedezésnek bizonyulhat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?