Ijesztő kutatási eredmény: öngyilkosságra hajlamosít a képernyőbámulás

Amerikai kutatók összefüggést találtak a fiatalok által a képernyő előtt töltött idő és az öngyilkossági hajlam kialakulása között.

Egyre többen támogatják az Egyesült Államokban a tinédzserek közösségimédia-használatának korlátozását, sőt akár a betiltását is a mentális problémák miatt. A Preventive Medicine című tudományos folyóiratban közölt tanulmány eredménye további adalékokat szolgáltat az esetleges negatív következményekhez, írja a hvg.hu.Fotó: AdobeStock

A Kaliforniai Egyetem kutatói szerint a 9-11 éves gyerekek több képernyő előtt töltött ideje mindössze két év elteltével már nagyobb kockázatot jelent az öngyilkos viselkedésre. A kutatók több mint 11 ezer 9-11 éves amerikai gyerek képernyőidő-adatot gyűjtötték össze, majd két évig figyelemmel kísérték őket. A gyerekek hat különböző képernyőidő-móddal, valamint az öngyilkos viselkedéssel kapcsolatos kérdésekre válaszoltak.

A válaszokból azt szűrték le a szakemberek, hogy minden egyes plusz óra képernyőidő 9 százalékkal növeli annak kockázatát, hogy a fiatal öngyilkos viselkedésről számoljon be két év eltelte után. Különösen a videók nézésével, videojátékokkal, SMS-ezéssel és videocsevegéssel töltött extra órák növelték az öngyilkos magatartás kockázatát. Komoly problémáról van szó, ugyanis az öngyilkosság vezető halálok az amerikai serdülők körében.

A jelenség magyarázata is egyértelmű: a túlzott képernyőhasználat társadalmi elszigetelődéshez, internetes zaklatáshoz és alvászavarokhoz vezet, ami ronthatja a mentális egészséget.

Kapcsolódók

Kimaradt?