Mi történik valójában a szervezetünkben, amikor kávét iszunk? A legújabb kutatások fontos megállapításra jutottak

A vér magas koffeinszintje csökkentheti az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát – derült ki a legfrissebb tanulmányokból, amelyek a kávéfogyasztást vizsgálták, írja a The Guardian cikke alapján a digi24.ro portál.

A kutatási eredmények alapján dr. Katarina Kos, az Exeteri Egyetem oktatója, diabétesz- és elhízás-specialistája elmondta, a kutatás potenciális egészségügyi előnyöket mutat azoknál az, akiknek a vérében magas a koffeinszint, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy több kávét kell fogyasztania a társadalomnak. Ugyanis minden olyan koffeintartalmú ital, amely cukrot és zsírt tartalmaz, semmissé teszi a pozitív hatásokat.

Illusztráció forrása: Unsplash

Tanulmányuk alapjául korábban közzétett kutatások szolgáltak, amelyek szerint a napi 3-5 csésze kávé fogyasztása, amely átlagosan 70-150 mg koffeint tartalmaz, összefügg a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek alacsonyabb kockázatával. Mivel azonban megfigyeléses vizsgálatokról volt szó, nehéz megállapítani, hogy a hatások a koffeinnek vagy más vegyületeknek köszönhetőek, ismerték be a kutatók.

Ez a legújabb tanulmány a Mendel-féle randomizációnak nevezett technikát alkalmazta, amely genetikai bizonyítékokon keresztül állapítja meg az ok-okozati összefüggést. Rájöttek, a 2-es típusú cukorbetegség kockázati csökkenésének csaknem fele a fogyásnak köszönhető: hiszen, mint ismert, a koffein fokozza az anyagcserét, növeli a zsírégetést és csökkenti az étvágyat. Kutatásuk közel 10 000 emberen alapult, többségük európai, így a tanulmány relevanciája részleges.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?