Mesterséges intelligenciával fejtették meg, hogy mi a különbség a férfiak és nők agya között
A tudósok régóta próbálják megfejteni, hogy egy személy neme milyen hatással van az agy szerkezetére és működésére. A korábbi kutatások csekély összhangot mutattak e téren, a Stanford Kognitív és Rendszerek Idegtudományi Laboratóriumának azonban most sikerült létrehoznia egy új mesterséges intelligencia (MI) modellt, amely az esetek több mint 90 százalékában pontosan megjósolta, hogy az agyi szkennelés férfitól vagy nőtől származik – írja az Interesting Engineering alapján a 24.hu portál.
A kutatás eredményeit a National Academy Proceedings szaklapban tették közzé. Vinod Menon, az intézmény pszichiátriai professzora és csapata óriási adathalmazokat felhasználva végezte el az agyi szkennelések (MRI) elemzését. A mesterséges intelligencia modelljük hatékonyabbnak bizonyult, mint a korábbi módszerek, és megbízhatóan megkülönböztette a férfi és női agyat.
Ez az eredmény arra utal, hogy az agyban léteznek kimutatható nemi különbségek, amelyeket korábban figyelmen kívül hagytak.
Az első ilyen különbség, amelyre rábukkantak, az az alapértelmezett hálózatban található. Emellett érintett volt a striatum és a limbikus hálózat is, amelyek a tanulás és a jutalmakra való reagálás szempontjából fontosak. Menon hangsúlyozza, hogy ezek a megállapítások fontosak lehetnek, mivel a felnőtt agy egészséges működésének megértése segíthet az agyi rendellenességek kezelésében. Hozzátette, hogy a kutatás hosszú távon jelentős hatással lehet a tanulási rendellenességek és a szociális fóbiák kezelésére.
A csapat mintegy 1500 felvételen tesztelte a modelljüket, és általában több mint 90 százalékos pontossággal meg tudta állapítani, hogy férfi vagy női agyat vizsgáltak. Bár a modellt eredetileg a nemi különbségek tanulmányozására fejlesztették ki, Menon szerint azt is felhasználhatják az agyi kapcsolatok vizsgálatára, és annak megértésére, hogyan befolyásolják ezek a kapcsolatok különböző kognitív képességek vagy viselkedések kialakulását.
CSAK SAJÁT