Maszol #Fórum: Segítség a szülőknek: hol táborozzon nyáron a gyerek?

Nyáron sok szülőnek nehézséget okoz, hogy vakáció idején kire bízza gyermekét. Ilyenkor kerülnek előtérbe a gyermekfoglalkozások, amelyek apróságoknak és szüleiknek egyaránt mentőövként szolgálnak, hiszen mindamellett, hogy játékosan tanítanak életre és boldogulásra, közösségi élményt nyújtanak és az együttműködés szépségeire is ráirányítják a figyelmet. A nyári ottalvós és hazajárós táborok, foglalkozások azért is kulcsfontosságúak fiatalkorban, mert gyakran azt is megmutatják, mihez van a gyermeknek tehetsége, hajlama – osztotta meg csütörtök esti Maszol #Fórumunkon Fekete Emőke, a kolozsvári ANYÓ, Grund, nyári óvoda és iskola működtetője, illetve Antal Rozália a csíkszeredai Gyermekek Háza igazgatója. A Varga-Mihály Márton vezette beszélgetésen arra is fény derült, hogy Erdély-szerte milyen programok várnak nyáron a kicsikre.

Fekete Emőke, az ANYÓ program főszervezője elmondta, 2016-ban azért alapították az Argumentum Nostrum Egyesületet Kolozsváron, hogy a kisgyerekes családok egyik legnagyobb gondjára, a nyári vakáció és a szülők munkamenetének összeegyeztetésére megoldást keressenek. Azóta is terhet próbálnak levenni a szülők válláról azáltal, hogy segítenek nekik a nyári gyermekfelügyeletben. Mivel a szülő szabadsága nem fedi a nyári szünidőt, és az összevont nyári óvodák leginkább román nyelven működnek, ami nem feltétlenül jó egy olyan magyar nyelvű óvodás gyermeknek, aki még nem szocializálódott román közegben és nem beszéli a nyelvet sem, különféle foglalkozásokat indítottak el: ANYÓ nyári óvodát a legkisebbeknek, Grund nyári iskolát a nagyobbacskáknak, illetve erdei iskolákat és óvodákat a természet iránt érdeklődőknek.

Képünk illusztráció | Forrás: Unsplash | Anna Samoylova

A járványhelyzetre reagálva 2020-ban tanoda programot is indítottak olyan iskolások számára, akik az online oktatás forgatagában lemaradtak, esetleg tanulási nehézségekkel küzdenek. Fekete Emőke elmondása szerint a nyári programok nem csupán a szülők és gyermekek számára kapaszkodók, hanem a pedagógusok számára is, akik kicsit mind sajátjaiknak érzik a foglalkozásokat, éppen ezért lelkesek, a legnagyobb hozzáértéssel oktatnak.

A lelkesedés a jelentkezők számán is észrevehető: 2017–2019 között évente megkétszereződtek a látogatók. 2017-ben négyszáz, 2018-ban nyolcszáz, 2019-ben pedig ezerhatszáz gyermek jelentkezett a nyári foglalkozásokra, és a támogatás is ezzel arányosan nőtt – osztotta meg a Maszol #Fórumon kiemelve, hogy a járvány ugyan gátat szabott a tevékenységeknek, és két évig kisebb létszámú csoportokat tudtak indítani kevesebb helyszínen, idén már megújulva hirdették meg foglalkozásaikat, mi több, más szórványvárosokba is elviszik azokat. Mint mondta, 48 csoportra számítanak, minden csoportban 20-25 helyet biztosítanak a gyerekeknek, és már várólista is van.

Antal Rozália, a csíkszeredai Gyermekek Háza működtetője elmondta, államilag finanszírozott tanügyi intézmény az övék, amely nem csupán Csíkszeredában működik, hanem Balánbányán, Gyergyószentmiklóson és Maroshévízen is. Náluk a tanév folyamán sem szünetel a „munka”: kulturális, technikai és sportkörökön oktatnak, szórakoztatnak több ezer gyermeket, nyárra pedig idén először vakációs programot szerveznek nekik, amelyre ingyenes részvételt biztosítanak.

Bár eddig is szerveztek nyári foglalkoztatásokat, eddig nem készültek olyan tematikusan összeszedett és részletes programmal, mint idén – az iskolakezdésig minden hetet lefednek, naponta tartanak természetismeret, művészet, robotika és személyiségfejlesztő tevékenységeket. Az iratkozás sorrendje lesz a mérvadó, az érdeklődés pedig egyre nagyobb – részletezte a főszervező.

Mitől jó egy tábor? Mire van leginkább szükségük a gyerekeknek?

A nyár a szórakozás ideje, és ezt a gyerekek is érzik, tudják: egy hosszú tanév után óhajtják a kikapcsolódást. Ahhoz, hogy a nyári programok ne tűnjenek kényszernek, és ne azt érezzék, hogy iskolában vannak, mégis hasznosan töltsék az idejüket, kreatív és jól felkészült pedagógusokra van szükség – értettek egyet interjúalanyaink, akik szerint a játékos tanulás lehet célravezető. Míg a gyermek jól érzi magát, szinte észrevétlenül raktározza el az új tudást, aminek később hasznát veszi.

Lehet ottalvós vagy napközben zajló a tábor, a lényeg, hogy a gyerekek élvezzék a foglalkozásokat, és ne érezzék kényszernek a tevékenységeket. Ehhez szükséges a hagyományos oktatás kereteiből kikacsintani, és játékos, újfajta megközelítést alkalmazni.

Antal Rozália elmondása szerint Csíkszeredában gazdag a kínálat a táborok terén. Tizenkilenc éve szervezik hagyományőrző gyerektáborukat, amely kézműves foglalkozást, gyermekjátékot, néptáncot, népi hangszertanulást kínál a résztvevőknek.

„Munkás tábor, egész nap zajlanak a foglalkozások. Bennünk is többször felmerült, hogy nem túl sok a tevékenység? De a sok év tapasztalata azt mutatja, szeretik a gyerekek, ők kérik szüleiket, hogy jelentkezzenek a táborra” . A pedagógus úgy véli, nem könnyű rátalálni a tevékenység, munkáltatás és felszabadult játék közti egyensúlyra. Pedig a közösségi élmény éppen annyira meghatározó, mint a tábori foglalkozások: a legfontosabb tudomány, amit ilyenkor átadhatnak a pedagógusok az, hogy a gyerekek tanuljanak meg együtt élni, együttműködni, minden más – nyelvtanulás, robotika, művészetek – csak azután következik.

Az előkészítős gyerekeken – akiknek az elmúlt két évben óvoda helyett gyakran kellett otthon maradniuk a járvány miatt –, észrevehető, hogy kevésbé tudnak boldogulni közösségben, ahogyan az is, hogy önállóbbak, mert a megszorítások idején az óvodai mindennapokba nem avatkozhattak bele a szülők, így egyedül kellett öltözniük, enniük, szükségleteiknek eleget tenniük. Emellett azok az óvodások, akik teljesen otthon rekedtek, kevésbé önállósodtak, mint azok, akik szülői segítség nélkül öltözködtek, boldogultak az óvodában járvány idején. Nem beszélve arról, hogy az iskolába, oktatási intézményekbe járvány után visszatérő gyerekeken is egyértelműen látszik, hogy az okoskütyük rabjaivá váltak – osztották meg a nyári programszervezők, akiknek feltett szándékuk elvonni a gyerekek figyelmét az okoseszközöktől, rámutatni a természet, az együttélés szépségeire, a közös játék és játékos tanulás örömére.

Hol táborozhatnak idén nyáron a gyerekek?

Nemcsak Kolozsváron lesz lehetőség az ANYÓ csoportjait látogatni, hanem a Comunitas Alapítvány jóvoltából más városokban is: Brassóban, Máramarosszigeten és Nagybányán is indulnak nyári óvodás csoportok. A kolozsvári helyszínekre gyermeknapon indult az iratkozás, a júliusi csoportokra viszont még vannak helyek, az augusztusi foglalkozásokra pedig június 15-től lehet jelentkezni – ismertette Fekete Emőke.

Mint mondta, az ANYÓ csoportokba óvodáskorú gyermekek, a 3–6 éves korosztály jelentkezését várják. A Grundra iskolásokat fogadnak, előkészítőtől negyedik osztályos gyerekekig. A tanoda pedig kimondottan iskolásoknak szervezett foglalkoztatás, míg az erdei óvoda és iskola programokat vegyes csoportoknak szánják. Kolozsváron jelenleg 12 helyszínen zajlik a tevékenységük. A jelentkezés az Argumentum Nostrum Egyesület honlapján zajlik.

Antal Rozália kiemelte, Csíkszeredában június folyamán rajzfoglalkozások, tájfutás, aerobic, szabadtéri játékok, pályaorientációs jellegű személyiségfejlesztő foglalkozások várnak a gyerekekre. Júliusban repülőmodellezés és robotika, furulya- és népdaltanulás, nemezelés, drótékszer-készítés vár a gyerekekre, augusztusban pedig autómodellezés, terepmodell-irányítás, természetrajz- és fényképezés, asztali tenisz és logikai játékok. A programok ingyenesek, a jelentkezés a Gyermekek Háza Facebook-oldalán vagy a plakáton feltüntetett pedagógus telefonszámok tárcsázásával zajlik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?