Gyógyteák iskolakezdésre: mit és hogyan adjunk a gyereknek?

A változékony időjárás és a közösségben könnyebben terjedő kórokozók miatt érdemes tanévkezdés előtt a kicsik immunrendszerét felvértezni a gyógynövények hatóanyagaival. Hogyan építsük be a gyógyteát a gyerekek étrendjébe? Mit adjunk egy ovisnak és mit egy iskolásnak? Lopes-Szabó Zsuzsa, fitoterapeuta, a bükki füvesember lánya, aki maga is gyakorló, háromszoros nagymama közleményben adott tanácsot a szülőknek.

 „A tanévkezdés minden esztendőben hatalmas izgalmakkal járt. A gyerekeim egészséges kisgyerekek voltak, ritkán voltak betegek. Az is igaz, hogy kicsi koruk óta itták a teákat, az sokat segített a bajok megelőzésében, illetve ha kellett, köhögésre, náthára. Szeptember táján mindig tartottam kéznél citromfűteát is, egyrészt, mert nagyon jó vírusölő és a közösségbe kerülés gyakran hozott betegségeket, másrészt akkor is itták, ha izgulós nap után értek haza, olyankor a nyugtató hatása miatt” – emlékszik vissza a tanévkezdésekre a fitoterapeuta. 

Hozzáteszi, gyerekekkel módszeresen érdemes megszerettetni a teákat: mindig finom ízű, úgynevezett élvezeti teával, teakeverékekkel érdemes indítani. Virágos-illatos, vagy gyümölcsös, piros-bogyós, de mindenképpen gyengéd aromájú teakeveréket válasszon a szülő. Próbálgassa, melyik íz jön be a gyereknek, és mi az az illat, íz, amit zsigerből elutasít. Célravezető, ha nem lát a gyerek „vízben úszkáló zöld izéket” a poharában, mert a látvány ijesztő lehet, és kóstolás nélkül otthagyja. A szűréshez textilzsákot vagy papírfiltert lehet használni. A legfontosabb, hogy a gyerek azt a mintát követi, amit a szülőnél lát, tehát ha a felnőtt nem iszik gyógyteát, nagyon valószínű, hogy a gyerek sem fog.

Melyik gyógynövény hány éves kortól adható?

Régi tévhit, hogy gyerekeknek nem szabad gyógynövényteát adni. Szabad, sőt kell is, hogy minél előbb szokják meg a gyógytea ízét. Ugyanakkor való igaz, hogy 12 éves kor alatt bizonyos gyógyteák nem adhatók. Ennek csupán az az oka, hogy gyerekekre vonatkozó hatásvizsgálatokat nem végeztek, így ebben a témában kevés a tudományos ajánlás.

Általános szabály:

  • kerüljük az erős hatású gyógynövényeket, például borsmenta, csalán, szenna, orbáncfű,
  • a kamillára sokan allergiások, ezért 2 éves kor felett óvatosan kóstoltassuk
  • kerüljük az erős illóolajtartalmú gyógynövényeket vagy készítményeket, (ilyen a levendula is), külsőleg is csak hígítva alkalmazzuk
  • élénkítő, koffein- és teintartalmú teákat (feketetea, zöldtea) ne adjunk kisgyerekeknek.

Fotó: Pexels

Így készítsen gyógyteát

Gyerekek részére maximum egy teáskanál szárított növényt forrázon le 2,5 dl vízzel (kivéve a magas C-vitamin-tartalmú gyógynövényeket), 10 percig hagyja állni, szűrje, utána adja a gyereknek vagy „palackozza”, lehetőleg üveg kulacsba. Ízesítésre két éves kor felett használható kevés méz, a citromot viszont kerülje.

Ezeket a gyógyteákat bátran adhatja gyerekeknek

Csipkebogyó

Csipkebogyóval nyugodtan kezdheti a gyógyteákra való rászoktatást. Már 1 éves kortól használható, szükség esetén akár naponta is lehet adni C-vitamin-tartalma miatt. Ez viszont egy hőérzékeny vitamin, ezért a csipkebogyó sosem forrázható! A feldarabolt csipkebogyóhúst öntse le meleg vízzel és hagyja állni legalább egy órán át. Ha van ideje, az ázott gyümölcs egy részét áttörheti a szitán, ettől szép, narancssárga színe lesz a lének, állagra pedig olyan, mint egy rostos üdítő. Kellemesen savanykás ízű, két éves kor felett pici mézzel édesíthető.

Mezei kakkukfű

Immunerősítésre 2 éves kortól napi egy csésze mezei kakukkfű tea javallott belsőleg. Azonban a kakukkfű nagyon jól működik akkor is, ha a gyermek fürdővizébe keveri a szülő. Nagy kád esetén 3 liter mezei kakukkfű teát kell önteni a fürdővízhez, és a gyermek 20 percet tartózkodjon a vízben. Ha a kakukkfű tipikus kámforos illata-íze túl sok a csemeténknek, akkor tompítható 2:1 arányú keverésben bodzavirággal, esetleg hársfateával. (A keverék esetén is egy teáskanál a drog adagja!) Megfázásra, köhögésre napi egy csésze kakukkfűtea nyugodtan adható a gyereknek.

A képen Gyuri bácsi a lányával

Hársfa

A hársfavirág teája megfázásra, influenzára az egyik leggyakrabban használt gyógynövény, 2 éves kortól szintén adható. Izzasztó hatásánál fogva lerövidíti a gyógyulási időt, csakúgy, mint a bodza virága. Lázat és köhögést csillapít. Ez az a tea, amit náthás időben kifejezetten ajánlott mézzel adni a gyereknek.

Kamilla

Talán az egyik legismertebb (és legmegosztóbb) gyógytea. A legtöbb háztartásban megtalálható, nem véletlen, hiszen sokan csak ezt az egy gyógynövényt ismerik, másrészt igazi jolly joker: kiválóan alkalmazható enyhe gyulladásokra (pl.: torokgyulladás), de akár az ekcéma és dermatitis kezelésére is bevethető külsőleg. De ha a gyerek elutasítja, ne erőltesse, készítsen inkább keveréket 1:1 arányban kamilla és bodzavirág vagy hársfa szárított drogjából. Ha így se jön be, akkor hagyja a kamillát. Kidobni nem kell, inhalálásra, fürdővízben még beválhat!

Citromfű

A citromfűtea kellemes, enyhén citrusos, ezzel is kezdhetjő a kisiskolás gyerekek „beavatása”. Pici mézzel nyugodtan ízesíthető. Sőt! Akár a citromfű is használható teaízesítőként. A gyógyteákat ugyanis nem ajánlott citrommal savanyítani, de ha hiányolja a citrom aromáját, akkor ezt a citrusos ízt a citromfűvel becsempészheti a teába. A citromfű az egyik leggyengédebb idegnyugtató, ezért segíthet az iskolakezdés okozta szorongást és alvásproblémákat kisimítani – a szülőknek is, de az ő szárított gyógynövény adagjuk legyen a duplája

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?