Erdély legjei – ünnepi különkiadás: a mézeskalács hagyománya

Több mint hetvenéves hagyománya van a Rigó családban a mézeskalácssütésnek, Rigó Attila nagymamája kezdte el a mesterséget, unokája pedig több mint harminc éve folytatja immár saját családjával. A kis közösségben a munka megoszlik: Attila gyúrja, nyújtja a tésztát, majd meg is süti azt, és felesége, Ildikó díszíti, együtt pedig heti három-négyezer darabot is el tudnak készíteni.

A most újraolvasásra ajánlott cikkünk eredetileg 2021. december 12-én jelent meg.

Rigó Ildikó elárulta, a mézeskalácssütés a Rigó családban nagyon rég meghonosult, és férjével úgy gondolták, tovább kell vinni ezt a hagyományt, hogy ne vesszen el. Mint mondja, a díszítés úgy zajlik, hogy miután megsül a mézeskalács, hagyják, hogy kihűljön, majd alapozzák egy színnel, ha szükséges, és „írókával” kidíszítik. Ehhez cukormázat használnak, amelyet meg is színeznek, így bármilyen színű mintát meg tudnak festeni.

A szobában, ahol a díszítés zajlik, többféle mintát láttunk, a hagyományos karácsonyfától, házikótól, Mikulástól kezdve egészen a rajzfilmfigurákig, ugyanis a Rigó család próbálja tartani a lépést a modern korral, így készítenek Hello Kittys, Minionos és Mickey egeres mézeskalácsot is. Úgy látják, ezeket inkább a gyerekek szeretik, míg a szülők, az idősebbek a hagyományos mézeskalácsot választják.

Rendelésre is készítenek, és volt már olyan eset, hogy egy esküvői meghívóra készítettek bicikli alakú mézeskalácsot, de készítettek már levendulás vagy tengerparti mintás süteményt is.

A tükrös szív a hagyományos mézeskalács

A Rigó család hagyományos mézeskalácsot készít, amelyhez mézet, cukrot, lisztet és térnövesztő anyagot használnak, és saját fűszerkeveréket, amelyben leginkább a szegfűszeg és a fahéj dominál, ez adja meg a jól ismert mézeskalács ízt.

Rigó Ildikó elmondta, a hagyományos mézeskalács a tükrös szív, ám ezt már sajnos kevesen készítik, tükörrel már nem nagyon díszítik a mézeskalácsot. Szerinte még mindig van hagyománya Erdélyben a mézeskalácssütésnek, mindenki a maga kis otthonában készíti saját recept után, ám úgy látja, hogy egyre többen kezdenek vásárokba is járni termékeikkel. Ők szezonális mintákat készítenek, ami télen más, mint mondjuk húsvétkor. A téli ünnepekre leginkább Mikulás, csizma, kesztyű, fenyő és gömbformákat készítenek, tehát ami a karácsonyhoz fűződik, nyáron inkább szívecskét, virágot, kosarat és lovacskaformát.

Férjével hetente nagyjából három-négyezer darabot sütnek, annyit, amennyit egy hét alatt fel tudnak dolgozni ketten. Termékeiket vásárokban, kézműves rendezvényeken találjuk meg, például a kolozsvári karácsonyi vásárban is van egy standjuk.

Rigóék harminc éve készítik a mézeskalácsot, ám még mindig ugyanakkora szeretettel teszik ezt, mint a legelején. Rigó Ildikó szerint minden mézeskalács más, és mindenik díszítése kicsit másképp sikerül, így egyedivé válnak. A mintákon is többször változtatnak, ha valakinek eszébe jut egy jó ötlet, nem félnek újítani sem.

„Hogy mi motivál még harminc év után is? Hajt a kihívás, a díszíts öröme, és nekünk ez tetszik, ez a sürgés-forgás, szeretettel csináljuk. És fejlődni is lehet ebben a mesterségben, mint mindenikben, napról napra, évről évre jobbak leszünk, mindig valami új trend jelenik meg, valami új ötlet jut eszünkbe, és ez visz előre” – magyarázta Rigó Ildikó.

Kapcsolódók

Kimaradt?