Erdély legjei – Hargita megye: a Jézus Szíve Kilátó

A Gordon-tetőről égbe magasló Jézus-szobor 22 méterével Közép-Kelet-Európa legmagasabb, Jézust ábrázoló alkotása, amely nem csupán a helybéli katolikusok emlékhelye és zarándokhelye, hanem a turisták közkedvelt kilátóhelye is. „Rendeltetése szerint kilátó, lelki értelemben pedig egy hely, ahová, ha feltekint a látogató, elmondhat egy Jézus köszöntést” – olvashatjuk a talapzaton. A szobor megálmodói nem a keresztre feszített, hanem a kezeit áldásra táró Krisztust akarták a Nyikó-mente falvai fölé emelni – Farkaslaka, Székelyszentlélek és Bogárfalva határába – hálából, hogy megóvta őket a pusztulástól: 2005 augusztusában a településeken emberemlékezet óta nem látott árvíz söpört végig, oltalomért kiáltott a lakosság. 2010 májusában kezdődött el az építkezés, ám a szobor 2013-as felszentelését Magyari Árpád ötletgazda, a Gordon prod Kft. tulajdonosa már nem érte meg – világosított fel felesége, Magyari Piroska, aki férje hagyatékát – a tejgyárban és a Gordon-tetőn egyaránt – őrzi és ápolja.

Magyari Árpád és üzlettársa, Péter János célja volt Farkaslaka község legmagasabb pontjára emelni a szobrot, hogy onnan belátható legyen az összes környező település: a 958 méter magas Gordon-tető alkalmasnak bizonyult, hiszen nem csupán a legszembetűnőbb volt mind közül, hanem keresztény múlttal és hagyománnyal rendelkező is: évszázadokkal korábban a tetőn ünnepelték a környékbeli székely települések lakói az őszi betakarítást. Eleve szent helyként élt a köztudatban, ez volt az a tér, ahol köszönetet mondtak Istennek a bő termésért – világosított fel Magyari Piroska.

Hozzátette, jobb helyet nem is találhattak volna a szobornak. A Jézus Szíve Kilátó építésének gondolata a bogárfalvi templom avatóünnepségén fogalmazódott meg: a templom a fatimai Szűzanya tiszteletére, Magyari Árpád kezdeményezésére, a Protemp Alapítvány közreműködésével épült fel. A Szűzanya fatimai jelenésének titkát három gyermek élhette át, amit a Magyari család és társaik üzenetként értelmeztek: „ne hagyjátok a templomot, a családi szentély templomát gyerek nélkül”. Ezt tovább gondolva fogalmazták meg, hogy „csak annak a népnek és nemzetnek van jövője, ahol a Szűzanya vigyázza a szülők életét, és a szülők hallják Jézus biztatását, >> engedjétek hozzám jönni a gyermekeket <<” – így a templomépítés folyatásaként, annak kiegészítő elemeként hozták létre a kilátót.

Jézus-szobor rozsdamentes acélból, Zawacky Walter tervei alapján

A Krisztus-kilátót Zawaczky Walter szobrászművész tervezte, megalkotása két évet ölelt fel. Nem volt egyszerű egy több mint 20 méter magas, időtálló elemet autentikusan kialakítani, ezért 2011 decemberében fa- és kőszobor helyett egy rozsdamentes acélból (inoxból szerk. megj.) készült Jézust állítottak a Gordon-tetőre, amit 2013. augusztus 17-én avattak fel – az engedélyeket későre és nehezen sikerült beszerezniük, ezért kis ideig le kellett állítaniuk az építkezést. Azonban 2012 decemberében titkon tartottak egy zártkörű avató ünnepséget. „Mintha a férjem tudta volna, hogy a hivatalos avatást már nem éri meg” – magyarázta Magyari Piroska.

Hozzátette, a monumentális Jézus-szobrot számos kritika érte a kinézete, méretei és anyaga miatt, sokan azt kifogásolták, hogy tájidegen, Székelyföldön ugyanis leginkább fából és kőből alkotják a szobrokat. Azonban jó okkal készült rozsdamentes acélból a Jézus Szíve Kilátó: azt akarták, hogy 100 évig álljon háborítatlanul, anélkül, hogy bárminemű javítást igényelne, „mert a megálmodók nem maguknak, hanem az utókornak készítették ezt a létesítményt”. A rozsdamentes acélt pedig nem kell rozsda ellen kezelni, a fém felülete nem roncsolódik. Nem úgy, mint a bronz vagy réz alkotásoknak, amelyek egy idő után színt váltanak. Krisztus törzse cinkkel ötvözött vasból készült, míg palástja, feje és kezei inoxszal bevont fémből. Csigalépcsősor vezet hat emeleten keresztül a fejrészig, ahonnan szép időjárás esetén a Fogarasi-havasokig is ellátni.

A szobor létrehozását összefogás és együttműködés alapozta meg: megépítését és a környezet rendbetételét magába foglaló projekt részleteit a Protemp Alapítvány dolgozta ki, valamint szorgalmazta a tervek létrejöttét. Az alkotás helyét egy bogárfalvi vállalkozó jelölte ki. A beruházás megépítési költségének összege mintegy 200 000 euró volt, amely a Gordon Kft., több vállalkozó és magánszemély, valamint Farkaslaka önkormányzatának a jóvoltából gyűlt össze. A szobor alapját a nyikómalomfalvi Laszlo Constr. Kft. készítette, a fémvázon a székelyudvarhelyi NYKO Kft. munkásai dolgoztak. A tervezési munkálatokat a székelyudvarhelyi Severimpex Kft. végezte el.

A felavatás 2013. augusztus 17-én történt. Az ünnepélyes átadás előtt rendbe tették a szobor környezetét, javították a kilátó felé vezető földutat, gyalogos sétányt alakítottak ki, terméskővel burkolták az alapzatot, parkot és gépjármű-parkoló építettek a környéken.

Magyari Árpád és üzlettársa, Péter János a Magyar Művészeti és Építészeti Kamarához is eljutatta a látványtervet: a Magyar Képző és Iparművészeti Lektorátus Kossuth-díjas szobrászai véleményezték az alkotást, köztük Makovecz Imre építőművésszel. A jeles építésznek annyira megtetszett az elképzelés, hogy ajándékba adott az alapítványnak egy kápolnatervet, ami életpályájának utolsó székelyföldi tervrajza volt. A kápolna felépítése folyamatban van.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?