Bajban a természet: ázsiai lódarazsak ölik az európai méheket
Olaszország európai parlamenti képviselői úgy látják, ázsiai lódarazsak gyilkolják az európai mézelő méheket. A politikusok arra kérik az Európai Bizottságot, hogy lépjenek fel az invazív faj ellen, amely egyre több európai országban bukkan fel sorra pusztítva a méheket, ezzel pedig veszélybe sodorva a biodiverzitást és a méztermelést – írja a The Guardian alapján a 24.hu portál.
Az ázsiai lódarazsak (Vespa velutina) Dél-Kelet Ázsiában őshonosak, kontinensünkön először nagyjából 20 éve bukkantak fel, feltehetőleg 2004-ben jutottak be Európába egy Kínából Franciaországba érkező hajó egyik konténerében. Azóta számos országban feltűntek már, köztük az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Spanyolországban, Portugáliában, Hollandiában, Belgiumban és Olaszországban is, amelynek már 11 képviselője kérte a bizottságot, hogy lépjenek fel a rovarok ellen.
Noha termetűk miatt nem tűnhet sürgetőnek a védelem kialakítása, ezek a darazsak veszedelmes ragadozók, amelyek egy nap alatt fejenként 30 méhhel is képesek végezni. Agresszivitásuk már nyomot hagyott a természet egyensúlyában: az elmúlt két évtizedben számottevően csökkentették a méhpopulációkat több európai országban is, ez pedig a méztermelésre és a természetre is negatív hatással van Salvatore De Meo EP-képviselő szerint.
A betolakodók azóta évente mintegy 31 millió euró kárt okoznak a nyugat-európai államnak. Portugáliában például 35 százalékkal csökkentették a méztermelést az elmúlt években. Sőt az olasz méhészeknek is az a tapasztalatuk, hogy ezek a darazsak egyes térségekben olyan gyorsan ölik a méheket, hogy azok már ki sem mernek mozdulni kaptárjaikból.
CSAK SAJÁT