Zilahon nyit akadémiai központot a BBTE

A szilágyságiak igényeit méri fel és erre válaszol a Babeș – Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Zilahon létrehozott központja – mondja Markó Bálint, a BBTE rektorhelyettese. A Szilágy Megye Tanácsával partnerségben létrejövő központ az egyetem szilágysági jelenlétét fogja erősíteni, ugyanis Zilahon a már működő szakképzések, illetve kutatások mellett új projektekkel bővül a BBTE programja.

Markó Bálint, a Babeș – Bolyai Tudományegyetem rektorhelyettese elmondta, hogy a zilahi központ egy újonnan létrejövő hálózatba illeszkedik bele. „A Babeș – Bolyai Tudományegyetem nem csak kolozsvári kampusszal rendelkezik, hanem szerte az országban vannak kirendeltségei. Gyakorlatilag több mint 15 helyen zajlik formális oktatás Kolozsváron kívül, vagy pedig kutatóközpontjaink vannak más városokban. Ezek a kampuszok lehetővé teszik azt, hogy kapcsolódjunk a helyi közösség igényeihez, valamilyen formában felmérjük azokat és erre válaszolni is tudjunk – jelentette ki a rektorhelyettes. Hozzátette, a zilahi egyike lesz ezen központoknak, és lehetővé teszi azt, hogy pályázati igényekkel, de akadémiai szolgáltatásokkal, konzultációval, szakvéleménnyel szolgáljon azoknak, akik ezt szeretnék.

Fotó forrása: a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Facebook-oldala

„Zilah esetében felmerült az is, hogy a megyei kórházzal egy kutatási és egyéb jellegű együttműködést is útjára indítsunk” – mondta Markó Bálint. A zilahiak számára ez azt jelenti, hogy a formális oktatási lehetőségek mellett egyéb típusú együttműködésekre is utat nyit az akadémiai központ nemcsak a városi, hanem a szilágysági közösségeknek is.

Szilágy megyében Zilah mellett a zsibói botanikus kert révén is jelen van a BBTE – tudtuk meg a rektorhelyettestől, ugyanis az két éve az egyetemhez tartozik. „Tudni kell, hogy ez nemcsak egy botanikus kert, hanem egy biológiai kutatóközpont, ilyen módon már Zilah környékén, Szilágy megyében legalább ezzel a két területtel jelen vagyunk, ugyanis működik egy turizmusföldrajz alapképzés, illetve magiszteri szolgáltatásaink is vannak, és a biológiához kapcsoltan egyéb jellegű tevékenységekkel is jelen vagyunk” - nyilatkozta Markó Bálint.

A BBTE-nek hasonló központjai lesznek Gyergyószentmiklóson, Szatmárnémetiben, Máramarosszigeten, ezeken a helyszíneken kihelyezett tagozatai is vannak. A rektorhelyettes kiemelte a Hunyad megyei Nagybár vagy a Krassó-Szörény megyei Lászlóvára településeket is, ahol szintén akadémiai központok jönnek létre.

Megkeresésünkre Szilágyi Róbert István, a Szilágy Megyei Tanács alelnöke elmondta, ez a befektetés azon kezdeményezések közé tartozik, amelynek hosszútávon fog érződni a hatása a szilágyságiak életminőségén. „Ha a BBTE kiterjesztené az oktatási palettáját a Szilágyságban, akkor kevesebben mennének más városokba, akár egyetemi központokba tanulni, vagy külföldre dolgozni, ahonnan többé nem jönnének vissza” – tette hozzá. Abban bíznak, hogy ezzel csökkentik a fiatalok elvándorlását és a megfelelő szakirányú képzések elvégzésének biztosításával hozzájárulnak a munkaerőpiacon való elhelyezkedésükhöz.

Az alelnök elmondta, első lépésben az egészségügyi területen végzett kutatási, innovációs és fejlesztési projektek fognak megvalósulni, partnerségben a Szilágy Megyei Kórházzal, viszont ezek egyelőre nem publikusak. Emellett tervben van az oktatási paletta kibővítése is Szilágyságban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?