Vlad Voiculescu: országos pénzalapot hozunk létre a betegek biztonságáért

Országos pénzalapot hoznak létre a betegek biztonságáért, és átütemezik az oltáskampányt a kórházak tehermentesítése érdekében, mondta szombat esti sajtótájékoztatóján Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter, aki azt is elismerte, a péntekihez hasonló tűzeset bármikor megtörténhet egy másik egészségügyi intézményben.

A tárcavezető leszögezte, sürgős intézkedésekre van szükség annak érdekében, hogy a Matei Balș-intézetben pénteken, illetve a Piatra Neamțon novemberben történt tragédiák ne ismétlődhessenek meg, a terven a katasztrófavédelmi felügyelőséggel (IGSU) közösen dolgoznak. Voiculescu szerint kedden kapják meg azt a jelentést, amely a novemberi tűzeset óta bevezetett intézkedéseket összegzi, és a következő hét végén, miután a Matei Balș-intézetben történt tűzesettel kapcsolatos vizsgálat is lezárul, bejelentik a következő lépéseket.

Voiculescu nagyvonalakban ismertette az egészségügyi tárca terveit. A kórházak és betegek hozzátartozói közötti kommunikáció elősegítésére információs szolgáltatást indítanának minden kórházban. Emellett országos pénzalapot hoznának létre európai és hazai forrásokból, amelyből a tűz-, illetve földrengésvédelmi infrastruktúra fejlesztését, valamint a kórházi fertőzések elleni küzdelmet finanszíroznák.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Átütemezik az oltáskampányt

Továbbá a kórházak zsúfoltságán is enyhítenének, mégpedig azzal, hogy februárban kizárólag időseket, krónikus betegeket és fogyatékkal élőket oltanának be koronavírus ellen, ugyanis a statisztika szerint az elhunyt koronavírusos fertőzöttek 85 százaléka 65 év feletti, és 95,1 százaléka emellett krónikus beteg. Ebbe a miniszterelnök is beleegyezett, mondta Voiculescu. A miniszter újságírói kérdésre hozzátette, hogy az oltási stratégia megváltoztatása a januárban már újraprogramált személyeket nem érinti.

Voiculescu beszélt arról is, hogy minden koronavírus-kórháznak külön szabályzatot állítanak össze. Erre azért van szükség, mert a lélegeztetőgépek és az oxigén használata különösen bonyolult kérdéssé teszi a tűzbiztonságot. A Matei Balș-intézetnek egyébként nem volt meg az az engedélye, ami igazolja, hogy betartja a Katasztrófavédelmi Felügyelőségtől (ISU) kapott előírásokat, és Romániában sok kórházi részleg van hasonló helyzetben, ami aggodalomra ad okot, ismerte el a miniszter. Hasonló tűzeset bármikor megtörténhet egy másik egészségügyi intézményben, éppen ezért van szükség a korábban felvázolt intézkedésekre, tette hozzá. Vlad Voiculescu új kórházak építését is ígérte a sajtótájékoztatón.

Kapcsolódók

Kimaradt?