Vádemelés a csendőrség volt vezetői ellen

A legfőbb ügyészség katonai részlege vádat emelt a román csendőrség volt vezetői ellen a 2018. augusztus 10-ei tüntetés ügyében. A büntetőperhez 312 személy csatlakozott polgári peres félként.
A katonai ügyészek hivatali visszaéléssel vádolják Gheorghe Sebastian Cucoş tartalékos ezredest, a román csendőrség volt főparancsnokát, Laurenţiu Cazan ezredest, a fővárosi csendőrség vezérigazgató-helyettesét, aki jelenleg is a csendőrség tisztjeként dolgozik, valamint Cătălin Sindile ezredest, a román csendőrség főparancsnokának egykori első helyettesét. Laurenţiu Cazant a hivatali visszaélés mellett közokirat-hamisítással is vádolják. Ugyanabban az ügyben vádat emeltek további 13 csendőrtiszt ellen hivatali eljárásban elkövetett bántalmazás vagy ebben való bűnrészesség miatt.

A legfőbb ügyészség szerint 2018. augusztus 10-én, a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren tartott tüntetéskor Laurenţiu Cazan ezredes az akció parancsnokaként, valamint Gheorghe Cucoş és Ionuţ Sindile ezredesek az akció koordinátoraiként törvénysértő módon azt az utasítást adták ki a parancsnokságuk alá tartozó csendőröknek, hogy erőszakkal avatkozzanak közbe a Victoriei téren összegyűlt tüntetők teljes, mintegy harmincezer fős tömegének feloszlatása érdekében. A beavatkozást később ők maguk vezették.

A vád szerint a többi vádlott hozzájárult a fizikai erőszak és a felsorolt kényszerítő eszközök indokolatlan bevetéséhez Fotó: Agerpres

A csendőri akció révén sérültek a tüntetők gyülekezési szabadsághoz, illetve testi és lelki épséghez való alkotmányos jogai, amelyeket az Emberi Jogok Európai Egyezménye is biztosít, 433 embernek okoztak 1 és 50 nap közötti orvosi ellátást igénylő sérüléseket - állítják az ügyészek. Hozzáteszik, a kivizsgáláskor egyértelművé vált, hogy a csendőri beavatkozáskor nem tartották szem előtt a szükségesség, fokozatosság és arányosság törvényes elveit, amelyeket az Emberi Jogok Európai Egyezménye is megkövetel. A csendőrök nemcsak az agresszíven viselkedő tüntetők ellen léptek fel, elkülönítve őket a többiektől, hanem a tüntető tömeg zömét képező békés felvonulók ellen is.
A vizsgálat során megállapították, hogy a csendőrök összesen 63 hanggránátot, 489 könnygránátot, 316 darab 38 mm és 40 mm kaliberű könnygáztöltényt, 8 megnövelt kapacitású spray-t és 168 darab gázspray-t használtak a bevetés végrehajtása során. A nyomozó hatóság szerint Laurenţiu Cazan ezredes 2018. augusztus 11-én jelentést írt az akcióról, amelyben valótlanságokat állított, többek között azt, hogy Bukarest prefektusa jóváhagyta a csendőrség tüntetőkkel szembeni erőszakos fellépését.
A vád szerint a többi vádlott hozzájárult a fizikai erőszak és a felsorolt kényszerítő eszközök indokolatlan bevetéséhez, amely emberi szenvedést és 1-től 50 napig terjedő orvosi ellátást igénylő sérüléseket okozott. Az ügyben több gyanúsított ellen megszüntették az eljárást, illetve két esetben vádalkut kötöttek az ügyészek. 2023. augusztus elsejéig 312 sértett személy csatlakozott polgári peres félként a büntetőperhez. A katonai ügyészség ugyanakkor elrendelte, hogy a Román Országos Csendőr-felügyelőséget és a bukaresti csendőrség főigazgatóságát polgárjogi felelősként vonják be a büntetőeljárásba. Az ügyet a bukaresti katonai törvényszék tárgyalja.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?