Ünnepnap volt az idei Kányádi Sándor szavalóverseny a szilágysági Varsolcon
A hétvégén 25. alkalommal rendezték meg a szilágysági Varsolc településen a már hagyománnyá vált Kányádi Sándor országos szavalóversenyt. Ünnepnap volt az esemény, hiszen 25 év egy ember életében is nagy idő, de kitartással, sok munkával és szervezéssel mindannyiszor elérték, hogy májusban, a költő születésnapja tájékán Kányádi versektől legyen hangos a település.
A verseny megálmodója és főszervezője, Dénes Irénke tanítónő üdvözlő beszédében elmondta, a Szilágyság szívében, Varsolcon, a költő szelleme jól érezhető, hiszen egykoron Kányádi is részt vett a tiszteletére szervezett eseményen.
„A 25. szavalóverseny mérföldkő. Negyed évszázada ápoljuk itt Kányádi Sándor emlékét a versek nyelvén. Ez a hagyomány azt mutatja, hogy a valódi értékek, mint a költészet és a szülőföld iránti szeretet generációkon átívelnek. Ahogy a költő fogalmazott, azt mondják, a szülőföld olyan, mint az anyanyelv. Nem lehet elfelejteni. Mi sem felejtjük az ő szavait” – mondta a szervező, majd a gyerekekhez fordulva hozzátette, ti vagytok azok, akik Kányádi szavait nem csupán elmondjátok, hanem át is élitek, és velünk is megosztjátok.
Ahogy a költő maga mondta, a vers nem más, mint a lélek lehelete, és minden elmúlik egyszer, csak a szeretet marad, ezért azt kívánta, hogy a költészet iránti szeretet mindörökké megmaradjon szívükben, merüljenek el a versek világában, találják meg bennük a saját hangjukat, és osszák meg másokkal is a költészet varázsát, továbbá megköszönte a Szilágy Megyei Művelődési Központ hozzájárulását, hogy biztosították a részvételi díjakat.
Seres Dénes képviselő gratulált a szervezőknek, hogy negyed évszázada rendszeresen megrendezik a versenyt, ami nem kis erőfeszítéssel jár, de öröm látni, hogy a szilágysági magyar népviseletbe öltözött gyerekek és fiatalok számos versenyeken, megmérettetéseken vesznek részt, nem kis sikerrel.
„Tehetséges, ügyes és okos gyerekeink vannak, akik a felkészült pedagógusaink munkájának köszönhetően továbbviszik Szilágyság jó hírét, és mindig szép eredménnyel térnek haza. Úgy érzem, hogy jó úton járunk, vannak sikereink, éltetjük a nyelvünket, kultúránkat” – mondta. Dénes Irénke szervező hozzátette, nagy megtiszteltetés számukra, hogy a képviselő mindig részt vesz a versenyükön, biztatja a gyerekeket és támogatja az eseményt. Bréda Lajos polgármester kiemelte, a község fejlődik, és továbbra is szépítik és gazdagítják a települést.
Bancea Gheorghe főtanfelügyelő magyarul üdvözölte a jelenlévőket, mint mondta, nem ez az első alkalom, hogy részt vesz a versenyen, megköszönte a szervezők munkáját, hangsúlyozva, egy község csak akkor fejlődik, ha olyan fiataljai vannak, akik kiváló oktatásban részesülnek. Faluvégi Ervin főtanfelügyelő-helyettes kiemelte, addig leszünk magyarok, amíg magyarul beszélünk, magyarul tanulunk és magyarul gondolkodunk. Így vélte ezt Kányádi Sándor is, a rendezvény névadója.
„Nagyon fontos, hogy ilyen alkalmakat teremtsünk, mert ezek fontos láncszemei, gyöngyszemei a megmaradásunknak” – fogalmazott, majd üdvözölte a szavalókat, mondván, ők azok, akik a legsikeresebb, legszebb irodalmi műveket életre keltik ezen a rendezvényen, amelyek többek között összetartozásra is szólítanak. Szőke Edit iskolaigazgató ismertette a költő életútját, hozzátéve, az utóbbi 24 évben az iskola számos diákot fogadott a versenyen, és rajtuk keresztül bennünk örökké élni fog az irodalom.
A köszöntések után Thököly Vajk szilágysági versmondó, költő és pedagógus szavalatai hangzottak el, majd Kabai Krisztina az MCC projektet ismertette a versenyzőknek, akiknek ajándékcsomaggal kedveskedett, ezt követően kezdetét vette az általános iskolások szavalóversenye, amely két kategóriában zajlott. Az előkészítő–II. osztályosok csoportjában I. helyezést ért el a szatmárnémeti Bodea-Gál Jákob (előkészítő osztály), II. helyezést a kalotaszentkirályi Bálint Zsejke (II. osztály), III. helyezést a margittai Rabatin Albert-Sándor (I. osztály). Dicséretben részesült a varsolci Bartus Aliz (II. osztály) és a krasznai Papp Jázmin (II. osztály). Különdíjjal térhetett haza a kolozsvári Nagy Inecs Kata (I. osztály), a koltói Kádár Kincső (előkészítő osztály) és a besztercei Vajda Nóra (előkészítő osztály).
A III–IV. osztályosok közül I. díjas lett a szatmárnémeti Kacsa Olívia (IV. osztály), II. díjazott a marosvásárhelyi Szőcs Eszter (III. osztály) és III helyezést ért el a kalotaszentkirályi Pap Sára (III. osztály). Dicséretben részesült a marosvásárhelyi Kis Márk Attila (III. osztály) és a koltói Kádár Csenge (III. osztály). Különdíjat tudhat magáénak a nagyváradi Nagy Léda (III. osztály), a szalontai Hévizi Emilia (IV. osztály), a sarmasági Erdei Laura (III. osztály) és a szilágysomlyói Fejér Nikolett (III. osztály).
A versenyen 37 szavaló vett részt, képviseltette magát Bihar, Kolozs, Szatmár, Máramaros, Beszterce, Maros és Szilágy megye. A szünetben a diákok népi gyermekjátékokat tanultak László Csilla vezetésével, és kézműves foglalkozásokon vettek részt Bartus Ibolya irányításával. A díjkiosztást megelőzően a varsolci iskolások népi gyermekjátékokat adtak elő László Csilla felkészítésével és színpadra lépett a helyi Kék Ibolya asszonykórus Dénes Irénke vezetésével. Zárásul Hari Tünde tanfelügyelő megköszönte a főszervező, Dénes Irénke munkáját, aki meghatódva vette át a hatalmas virágcsokrot.
CSAK SAJÁT