Uniós forrásokból újulnak meg a kultúrotthonok Torockón és Torockószentgyörgyön
Torockón már december végén megkezdődtek a munkálatok, Torockószentgyörgyön pedig január végén vagy február elején látnak hozzá a felújításhoz. A beruházások értéke, az önrésszel együtt, meghaladja a 3 millió lejt. Mindkét pályázatot a Regionális Fejlesztési és Közigazgatási Minisztériumtól nyerte a község.
Az épületek energiatakarékosságának növelését célzó pályázati kiírásra két turnusban lehetett pályázni 2022-ben, ezeket aknázta ki sikeresen Torockó önkormányzata. A részleteket Deák-Székely Szilárd Levente, a község RMDSZ-es polgármestere árulta el a Maszolnak.
Az elöljáró elmondta: a torockói Kriza János Művelődési Ház esetében már 2023 februárjában aláírta a támogatási szerződést Cseke Attila akkori tárcavezetővel, azonban a – a hosszadalmas engedélyezteti és közbeszerzési folyamatok miatt – csupán 2024 decemberének végén kezdhették el a munkálatokat.
A támogatás összege közel 1,7 millió lej. A pénzből a teljes épületegyüttest korszerűsítik és hőenergetikai szempontból igyekeznek hatékonyabbá tenni azt. Kiépítik a hőpompákkal működő rendszert és napelemeket szerelnek fel. Deák-Székely Szilárd kihangsúlyozta: olyan napelemeket szerelnek majd fel, amelyek a leginkább beilleszkednek a patinás környezetbe és amelyekre a műemlékvédelem is rábólintott. Természetesen pikkelycserepekkel fedik majd be a tetőt, ugyanakkor a termekben valószínűleg megtartják és felújítják a régi kandallókat is.
Kicserélik továbbá az elkorhadt gerendákat, a tönkrement lécezetet, kijavítják és kívül-belül levakolják az épületeket. Egyes termekben belső szigetelés is lesz, illetve a hátsó, a kommunizmus idején hozzátoldott épületeket kívülről is hőszigetelik, hiszen ezek nem rontják az utcaképet. Ahol szükséges, kicserélik a nyílászárókat, a parkettát, továbbá rendbeteszik a konyhát, az öltözőket és a meglévők mellé igyekeznek új mosdókat is kialakítani.
„Ilyen nagyszabású felújításon nem esett át a kultúrház 1989 után, remélem, a jövő évi farsangtemetést már megújult körülmények között tarthatjuk, hiszen a kivitelezésre tíz hónap adott, de - a szerződés alapján meghosszabbítható” – mondta a polgármester.
A torockói kultúrház a telekkönyvben 1910-es évvel datált, de a helyiek emlékezete szerint a 19. század végén épült, és minden bizonnyal egyike azon első vidéki művelődési-közösségi házaknak Erdélyben, amelyeket kifejezetten erre a célra hoztak létre. A feltételezés nem alaptalan, hiszen az egykori bányavároska lakói sokat áldoztak a műveltségre, nagyra becsülték a tudást, híres iskolát működtettek, az itteni algimnáziumban tanult a kultúrház névadója, Kriza János néprajzkutató, unitárius püspök is.
A torockószentgyörgyi kultúrotthon újabb keletű ingatlan, 1979-ben épült, szerencsére – sok vidéki, a kommunizmusban épült tájidegen épülettel ellentétben – beillik a környezetbe. Itt a munkálatok január végén vagy február elején fognak elkezdődni, néhány részletet egyeztetni kell még a nagyenyedi kivitelezővel. Mivel ugyanabban a pályázati kategóriában nyújtották be a támogatási kérelmet, nagyjából ugyanazokat a típusú munkálatokat fogják itt is elvégezni. Mivel az első turnusban nyújtották be a pályázatot, amelyben kötelező volt az elektromos töltőállomás kiépítése is, így a felújított kultúrotthonon kívül ezzel is gyarapodik a falu. A projekt értéke közel 1 millió lej, nagyjából egy év áll rendelkezésre a megvalósításra.
A torockószentgyörgyi kultúrotthont a falu híres szülöttjéről, a polihisztor Brassai Sámuelről nevezték el.