Idén új helyszínnel és programokkal bővült a Torockószentgyörgyi Gazdanap
A hagyományteremtő szándékkal megrendezett harmadik találkozó célja a betakarítás és a jól elvégzett nyári mezei munkák megünneplése volt. A kiváló hangulatú, tartalmas rendezvény szervezésébe idén, a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete, a Pro Agricultura Egyesület és a Szilas Egyesület mellett a Duna-Ház is bekapcsolódott.
Szeptember 15-én a Duna-Ház adott otthont a III. Torockószentgyörgyi Gazdanap nyitó rendezvényének. A hasznos ismereteket nyújtó előadásokon szó volt a gyümölcsfák metszéséről, a mezőgazdaság és a kertészkedés fortélyairól és néhány technikát a gyakorlatban is bemutattak a szakemberek.
Dániel Lajos marosvásárhelyi kertészmérnök a gyümölcsfák metszéséről és ápolásáról, Debreceni József kolozsi gépészmérnök a forgatás nélküli gazdálkodásról, Csíki Gyula csombordi kertészmérnök rózsákról és facsemetékről tartottak előadást, a szatmárnémeti Kovács Ottó állatorvos pedig, nem utolsósorban, Mező-gazdálkodj okosan! címmel tartott hasznos tudnivalókban gazdag előadást. A bemutatókat vetítések, majd közös beszélgetések tettek interaktívvá.
Szombaton, szeptember 16-án a torockószentgyörgyi Rudnyánszky-kúria parkjában, illetve a Brassai Sámuel Művelődési Házban folytatódott a gazdanapok programja kötetlen, szabadtéri rendezvény formájában. Egész nap helyi termékek vására, tombola, állatsimogató és természetesen torockószentgyörgyi finomságok várták az érdeklődőket. Az utánozhatatlan helyi ízeket Deák Katalin töltött káposztája képviselte, amivel a fellépőket kínálták meg, a többi résztvevő pedig a Deák Zsiga, Klocza Béla, Bona Zsolt tanácsosok és a Varga András alkotta négyfős csapat által készített különféle pörkölt közül választhatott.
A résztvevőket a rendezvény ötletgazdái, Deák Tímea és Rácz Lóránd fiatal torockószentgyörgyi agrármérnökök köszöntötték, akik elmesélték, hogyan fogant meg néhány évvel ezelőtt, aratás közben a gazdanap gondolata.
Köszöntőbeszédet mondott Deák-Székely Szilárd Levente, Torockó polgármestere, aki a gazdanap közösségformáló erejét emelte ki és ismertette a községben megnyert pályázatok aktuális helyzetét, illetve Vincze András, Fehér megye alprefektusa, aki a fiatalok pozitív hozzáállását hangsúlyozta. A rendezvényt Florin Roman és Alin Ignat parlamenti képviselők, Dan Popescu, Fehér megye tanácsának menedzsere, valamint neves szakemberek és néhány magyarországi baráti kör tagja tisztelték meg jelenlétükkel.
A programban beígért traktoros felvonulás elmaradt, megtartották viszont a mezőgazdasági gépek kiállítását, majd Felvinc és Torockószentgyörgy focicsapatainak drukkolhattak a nézők, akik barátságos mérkőzést játszottak, amely a házigazdák javára dőlt el.
A színpadra elsőként a helyi Szilas Néptánccsoport, lépett, ezt követően a helyi óvodások és kisiskolások fellépése színesítette a programot, akik Szabó Emőke óvónő és Varga Melinda tanítónő irányításával újból bebizonyították, hogy tehetséges utánpótlásra lehet számítani a településen. Őket a Magyarpéterfalvi Hanga Néptáncsoport és a Bagói Hagyományőrző Együttes követte, majd fellépett a Csíkszeredai Sárga Rózsák dalcsoport is, akikkel régebbi kapcsolatot ápolnak a községbeliek.
A színpadi produkciók sorába tombolázást iktattak a szervezők, amelyen természetesen helyi termékeknek és a mezőgazdasághoz kapcsolódó nyereményeknek örvendhettek a szerencsések. A jó hangulat a csíkszentgyörgyi Székely Góbék humortársulat produkcióján érte el a tetőfokát.
Késő délután a legfiatalabb korosztály újra bekapcsolódhatott az eseménybe, amikor a Duna-Ház rendszeres előadója, Szabó Enikő mesemondó, pedagógus mondott alkalomhoz illő esti mesét a tábortűz mellett. Az élőszóval, ízesen előadott mese nem csak a gyerekeknek, hanem kísérőiknek is felemelő élményt nyújtott. Az esti „bulifelelősök” a közkedvelt magyarlapádi HóHányók zenekar és DJ Veress voltak.
A III. Torockószentgyörgyi Gazdanap a vasárnap délelőtti református istentisztelettel ért véget, amelyen Lőrincz Konrád lelkipásztor szolgált. A program támogatói a Bethlen Gábor Alap, az RMDSZ, valamint, egyenlő arányban a helyi és a megyei önkormányzatok voltak, természetesen a helyi gazdák is érdemben hozzájárultak a rendezvény sikeres megvalósulásához.
CSAK SAJÁT