Új víztisztító állomást is avatott bihari terepszemléjén Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter

Bihar megyei hétfői hivatalos körútja során Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter megtekintette a Sebes-Körös folyó nagyváradi központi szakasza bal partjának rendezési munkálatait, ahol rövid sajtótájékoztatóra is sort kerítettek. Ezután Paptamásiban avatta fel a miniszter az új víztisztító állomást, majd Székelyhídon járt, ahol árvízvédelmi munkálatok zajlanak.

„Nem kell mindent betonba önteni”

Pásztor Sándor, a Körösök Vízügyi Igazgatóságának vezetője röviden felvázolta a partszakasz rendbetételét, melyre annak az együttműködési megállapodásnak a keretében került sor, amit tíz esztendővel írt alá a polgármesteri hivatal és a folyóért, illetve annak partjáért felelő vízügyi igazgatóság. A vízügyi szakember elmondta, az elodázhatatlan partrendezés több szakaszban zajlott, legutóbb a Kossuth (ma Independenței) utcai emeletes mélygarázs melletti részre került sor. A beruházást a kivitelező Repcon Kft. befejezte, és a következőkben a vízügy átadja a partot a helyi önkormányzat kezelésébe, hogy az elvégeztethesse a térrendezési munkálatokat, egy időben a mélygarázs földfelszíni tetejének kialakításával.

Pásztor Sándor vízügyi igazgató a Körös-part felújításának bemutatásakor | A szerző felvételei

Tánczos Barna miniszter gratulált az elvégzett munkához, és kiemelte: fontos az, hogy a folyó központi szakaszának ez a része is elkészült, ráadásul egy olyan helyen, ahol a túlsó parton, a Szent László- és a Garasos-híd között a folyó jobb oldalán megőrizték a zöldövezetet, hiszen „nem kell mindent betonba önteni”, fogalmazott a szakminiszter.

„Gratulálok a két együttműködő intézmények a hosszú távú együttműködéshez. Rövid időn belül ezt a szakaszt is átadják a nagyváradiaknak, hogy kihasználhassák a számukra kialakított övezetet. A part átépítése azonban nemcsak kikapcsolódási, hanem árvízvédelmi szempontból is fontos” – mondta Tánczos Barna.

Jövőre elkészülhetnek a térrendezéssel is

A miniszteri delegációhoz a helyszínen csatlakozott Florin Birta, Nagyvárad polgármestere is. Elmondta, körülbelül egy hónap múlva meghirdetik a versenytárgyalást a mélygarázs tetejének és a partszakasznak a kialakítására. A munkálatokkal – ha minden a tervek szerint halad – már a jövő évben végezhet a majdani kivetelező.

A partrendezési munkálatokat elvégző Repcon Kft. Igazgatója is ott volt a folyóparti találkozón és meg is kérdezte Tánczos Barnát, a szaktárca mikor fogja kifizetni azt a fennmaradt 2,7 millió lejt, amit még nem számoltak el a vállalkozásnak az utolsó szakaszban elvégzett munkáért. Tánczos Barna azt felelte, a kivitelezésre a soron következő központi költségvetés-kiigazítás után kerülhet sor.

A teljes beruházás értéke egyébként 15 millió lej volt, és a munkálatokat a Körösvidéki Vízügyi Igazgatóság rendelte meg központi finanszírozásból. A Nagyváradot átszelő Sebes-Körös partjait immár csaknem teljes egészében kiépítették az elmúlt évtizedben. A sétányok mellett több helyen kerékpárutakat is építettek, így nemcsak a nagyváradiak, hanem az ide érkező turisták egyik kedvenc helyévé alakítva a korábban elhanyagolt partokat. A folyó városközponti szakaszának a rendezésére került sor legkésőbb. A főtér mentén a folyó bal partjának egy részét most fejezik be, míg a most megtekintett szakasszal csak jövőre végeznek. Az ezzel szembeni parton – egyelőre – megmaradt az autentikus Körös-partot idéző zöldövezet, ám ennek mentén az Ezredévi emléktéren (ma Libertății tér) sétálóövezetet építtetett ki a városvezetőség, megszüntetve a korábban itt lévő parkolókat is.

Tiszta vizet a pohárba!

Paptamási községben Nyüved falu határában elkészült az új, modern ivóvíz-tisztító állomás, melynek átadása Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter Bihar megyei körútjának egyik állomása volt.

Amint Matyi Miklós polgármester elmondta, a település számára itt fúrt kútból tulajdonképpen ásványvíz tört fel, melynek összetétele nem volt alkalmas a fogyasztásra, illetve a szakhatóságok nem engedélyezték a lakossági fogyasztást. Az eredeti projekt egy összetett pályázat volt, magyarázta az elöljáró, közölve, hogy annak idején a szomszédos Biharfélegyházával közösen nyertek el támogatást különféle infrastrukturális beruházásokra, ennek egyik része volt az ivóvízhálózat bővítése is. Azonban egy olyan speciális tisztítóberendezés beszerzése vált szükségessé, amely kivonja a forrásvízből a nemkívánatos ásványi elemeket.

Nyakó József, Matyi Miklós, Tánczos Barna és Szabó Ödön

Az avatószalagot Matyi Miklós helyi polgármester mellett Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter, Szabó Ödön parlamenti képviselő és Nyakó József, Érmihályfalva polgármestere vágta el.

Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter is megkóstolta a nyüvedi ivóvizet

A beruházást a helyi önkormányzattal együttműködve a regionális ivóvízszolgáltató vállalat végezte el. A speciális tisztítóberendezés több szakaszban vonja ki a szennyeződéseket és a fölösleges, illetve emberi fogyasztásra káros ásványokat. Miután a szolgáltató részletesen elmagyarázta, miképpen működik a berendezés, a miniszterrel is megkóstoltatták az immár egészségesnek nyilvánított ivóvizet.

Székelyhídon védőgátra van szükség

Székelyhíd egy-egy nagyobb esőzés alkalmával folyamatosan áradásveszéllyel küzd, ezért egy árvízvédelmi rendszer kiépítésén dolgoznak. Az elképzeléseket és a terveket Béres Csaba polgármester ismertette Tánczos Barna miniszterrel a Körösvidéki Vízügyi Igazgatóság székelyhídi kirendeltségének székházában.

A tanácskozáson elhangzott, ha a városban negyven-ötven milliméternyi eső esik, a környező dombokról leömlő víz rendszeresen problémákat okoz. A helyzeten súlyosbított az is, hogy az érmelléki kisvárost északról elkerülő körgyűrű megépítésekor további problémák képződtek a vízelvezetésben, ugyanis az új út töltése gyakorlatilag egyenesen a városra „csatornázza” az összegyűlt esővizet.

Pásztor Sándor vízügyi szakember szerint a helyzetet egy védőgát megépítése oldhatja meg, ezzel ugyanis meg tudják óvni az alacsonyabban fekvő várost a környező dombok irányából érkező áradás esetén.

Kapcsolódók

Kimaradt?