banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Tölgyesi Béla rézműves kapta Hargita megyéből az Orbán Balázs-díjat

Hargita megyéből Tölgyesi Béla rézműves vehette át a marosvásárhelyi Kultúrpalotában kedd este a székelyföldi megyék elöljáróitól az Orbán Balázs-díjat, amit a XIV. Székelyföld Napok rendezvénysorozatának egyik kimagasló eseményeként osztottak ki. A díjat a térségfejlesztésért, a szülőföldön való megmaradásért, a nehéz időkben erkölcsi tartást felmutató személyiségek munkásságának elismeréséül adományozzák.

Tölgyesi Béla | Fotó: Bíró Barna Botond Facebook-oldala

Az elismerést Tölgyesi Béla a három székelyföldi megye elöljáróitól Péter Ferenctől, Tamás Sándortól, Barti Tihamértől és Biró Barna Botondtól vehette át. A díjazottakat és a jelenlévőket Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa részéről Tóth László főkonzul is köszöntötte.

A laudációból kiderült, hogy Tölgyesi Béla tehetsége kibontakoztatására próbálkozott fával, textilekkel, bőrrel, de végül a réz lemezt találta a legmegfelelőbbnek. Az önmagát rézrontónak tituláló mester az egykori kovácsok tudását is felvillantva, sokak csodálkozására még a tojást is megpatkolja. Tölgyesi Béla türelmén és szorgalmán keresztül a Székelyföldön újjászületett az a sztyeppei nomád műveltség mintavilága, amelyben az ősmagyar kultúra egykor virágzott és jellegével, formavilágának egyediségével beírta magát a világtörténelembe. Saját bevallása szerint, választott életformájával megélni meglehet, de meggazdagodni nem, ellenben azt a szellemi vagyont amire szert tett, többre becsüli minden pénznél. Annyira azonosult a griffes-indás formavilág természetességével és létformát meghatározó voltával, hogy azóta is ennek a kornak a viseletét ölti magára és így kerülnek ki keze alól a mindenkit elbűvölő rézveretek.

A gyergyószentmiklósi születésű és most is ott élő Tölgyesi Béla így vall magáról: „1998-ban kezdtem el a rézrontást rajztanárom Karancsi Sándor segítségével. Nagyrészt autodidakta módon haladtam a minél mélyebb, alaposabb megismerés felé a szakma és a honfoglaláskori mintakincsek területén. Tarsolylemezeket hajfonatkorongokat, hajcsatokat, ivócsanakokat, süvegcsúcsokat, karkötőket és még sok más rézveretet, kiegészítőt készítek. Tárgyaim egyrésze sírleletek alapján készül, de vannak saját tervezésű mintáim, melyeket igyekszem a megrendelő elképzelése alapján megtervezni, megrajzolni, majd megvalósítani. Vörös- és sárgarézből dolgozom, hasonló eszközökkel és hasonló módon, ahogy eleinkről feltételezhetjük.”

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?