Orbán Balázs-díj a népi kultúra őrzőinek 

Dr. Barabás László néprajzkutató, Szőke Tibor kádármester és Tölgyesi Béla rézműves részesült idén Orbán Balázs-díjban. A kitüntetéseket Marosvásárhelyen adták át kedden a XIV. Székelyföld Napok keretében.

„A legnagyobb székelyről elnevezett kitüntetéseket idén olyan személyiségek kapták, akik a hagyományos népi kultúra megőrzésében, a népi mesterségek megmentésében, a népszokások megörökítésében és mindezek továbbadásában végeztek kimagasló munkát, életükkel, tevékenységükkel is példát mutatva a következő nemzedékeknek” –áll a Maros Megyei Tanács sajtóirodájának közleményeében.

Maros megyéből dr. Barabás László, néprajzkutató, Kovászna megyéből Szőke Tibor kádármester, Hargita megyéből Tölgyesi Béla rézműves részesült idén a rangos elismerésben, a székelyföldi megyék által alapított Orbán Balázs-díjban.

Fotók: Berecky Sándor

Az átadási ünnepségre Marosvásárhelyen került sor a XIV. Székelyföld Napok egyik kiemelkedő eseményeként, melyen köszöntőt mondott Tóth László főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője és Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke.

Maros megye díjazottja dr. Barabás László néprajzkutató, iskolaszervező, a székely népi kultúra, azon belül a marosszéki népszokások kutatója és gyűjtője.

dr. Barabás László néprajzkutató | Fotó: Berecky Sándor

„Tanulmányaiban a szerző soha nem állt meg a tények puszta leírásánál, hanem (…) mindig az egyes szokások mögött kitapintható rendet és összefüggésrendszereket kereste. Kötetei és tanulmányai mára elengedhetetlen tartozékaivá váltak az erdélyi magyar néprajzképzésnek, nélkülözhetetlenek a népszokások iránt érdeklődők számára, dolgozzanak bár akadémiai környezetben, múzeumban, középiskolai vagy gimnáziumi tanárként vagy éppen a médiában” – mondta el méltatásában Vajda András néprajzkutató.

A díj átvételekor, Barabás László háláját és főhajtását fejezte ki Orbán Balázs életműve előtt. Elmondta, a Székelyföld leírását profán bibliaként forgatta már kezdettől fogva, a világban lámpásként tartotta maga előtt, amikor elindult gyűjtőútra vagy valamilyen tájat szeretett volna megismerni. 

Kovászna megye díjazottja, Szőke Tibor kádármester, aki „régi hagyományt folytat – nemcsak a műhelyében, hanem a szakma továbbadása tekintetében is. Fia, Barna egyben hű inasa is, aki a település és a család kádárhagyományait magas szinten műveli. Kezeik alatt tölgy, bükk, fenyő, akác, eper-, cseresznye-, körte- és szilvafa alakul egyedi edényformára. Online jelenléttel, helyi, országos és nemzetközi vásárokon bemutatókat vállalva hirdetik a szakma becsületét, a székely találékonyságot, és hívják fel a figyelmet térségünk értékeire, a székelyföldi turizmusban rejlő lehetőségekre” – fogalmazott laudációjában dr. Kinda István néprajzkutató, muzeológus.

Szőke Tibor kádármester a díj átvételekor elmondta, meglepetéssel, ugyanakkor örömmel fogadja ezt a kitüntetést, amely egy élet munkájának elismerése. Hozzátette, szeretettel készíti termékeit, és örömmel adja tovább tudását az érdeklődőknek, mert kihalóban levő mesterségről van szó.

Hargita megye idén Tölgyesi Béla rézművest tüntette ki a rangos elismeréssel.

Kisné Portik Irén, néprajzkutató laudációjában elmondta: „több alapanyaggal kísérletezett, hogy tehetségét kibontakoztathassa, próbálkozott fával, textilekkel, bőrrel, de a legsikeresebbnek a réz lemez bizonyult, amit poncolva és domborítva saját lelkének kivetítésére a legmegfelelőbbnek talált. Nem csak rézművesként ismert, a jobbára ősmagyar életviteléből nem hiányzik a lovaglás, a barantás harcművészet ismerete, táborokban pedig népes családjával saját készítésű jurtájában lakik. A helyi hagyományoknak is gondos pártfogolója, öccseivel együtt az ostorfonás és több kézműves ismeret művelője és oktatója, szerte a Kárpát-medencében”.

Tölgyesi Béla a díj átvételekor megköszönte mindazoknak, akik úgy gondolták és úgy döntöttek, hogy megérdemli ezt a kitüntetést, továbbá köszönetet mondott családjának, akik a gyenge pillanatokban is mellette álltak, és bátorították, hogy folytassa ezt a munkát.

Az Orbán Balázs-díjról

A díjat olyan személyiségeknek ítélik, akik elévülhetetlen érdemeket szereztek az egységes Székelyföld-kép kialakításában, a térség sajátos hagyományaira alapozott modernizációjában. Orbán Balázs szellemi hagyatékához hűen, konok kitartással gyűjtik össze Székelyföld értékeit, dokumentálják és népszerűsítik természeti kincseinket, hírét viszik kulturális örökségünknek, a köz javára és szolgálatára fordítva. Nemcsak a múlt iránt érdeklődnek, hanem megörökítik a jelen értékeit, sajátos rajzát nyújtva a mai Székelyföldnek.

Az Orbán Balázs-díjat először 2011-ben a Marosvásárhelyi Kultúrpalotában adták át, majd évi rendszerességgel, felváltva a három székelyföldi megyeszékhelyen.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?