Sokat tettek Kézdiszékért: díjazták a céhes város kiemelkedő polgárait
A Tegyünk Kézdiszékért Tömörülés csütörtökön tartotta díjátadó ünnepségét a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Házban. Hat olyan személyt választottak, akik az elmúlt években becsülettel, alázattal és önzetlenül tettek Kézdiszékért és annak polgáraiért.
A negyedik alkalommal megszervezett gála kitüntetettje Ábri Béla zenetanár, Jánó Mihály művészettörténész, P. Kakucs Béla Szilveszter OFM, Sárosi Csaba grafikus, Szőcs Piroska nyugalmazott tanár, Veress László tornatanár. Ők hatan a közösségépítés, történelmi értékek megőrzése, a kézművesség, Kézdiszék térségének népszerűsítése, az innováció, környezetfenntartás, illetve a sport területén dolgoznak önzetlenül a köz érdekében.
Az eseményen Józsa Irén nyugalmazott magyartanár, a Tegyünk Kézdiszékért Tömörülés civil szervezet nevében köszöntötte az egybegyűlteket, közben a kivetített képek segítségével a tömörülés ötéves tevékenységéből kaphatott ízelítőt a közönség, majd az idei év kitüntetettjeit díjazták. Az esemény színvonalát a kézdiszentléleki Lau-Duo zenekar, az esztelneki egyházi kórus, valamint Ábri Béla és zenekara, illetve a Finom zenekar emelte.
Jánó Mihály muzeológus, művészettörténész, kritikus, szakíró a Babeş–Bolyai Tudományegyetemen szerzett történelem–filozófia szakos diplomát.
P. Kakucs Béla Szilveszter OFM, ferences rendi szerzetes, esztelneki plébános az esztelneki ferences kolostor templomban végzett papi szolgálat mellett 2021 februárjától dr. Kovács Gergely érsek megbízásából Esztelnek és Kurtapatak katolikusainak lelkipásztora, Bernardin atyával együtt.
Szőcs Piroska 1944. április 20-án született Kézdivásárhelyen. Ide köti a gyermekkor, itt élte át diákéveit, itt alapított családot, tanított, nevelt sok nemzedéket. Itt tevékenykedett az Együtt a Rák Ellen a Jövőért Egyesület elnökeként sok-sok éven át. Legnagyobb motiváció számára a segítségnyújtás, biztatás, hogy legyen mindig akaraterő küzdeni az egészségért, társainkért önfegyelemmel, kitartással.
Sárosi Csaba grafikus 1951. november 23-án született Szászrégenben. Rajztanári kinevezése révén 1980-ban került Kézdivásárhelyre, ahol az egykori 1-es és 3-as számú általános iskolában tanított.
Ábri Béla 1965. okt. 31-én született Kézdiszentléleken. Az évek során helyi és környékbeli előadások mellett sok erdélyi és magyarországi néptáncfesztiválon vett részt, valamint szülőfaluja és a testvértelepülések kapcsolatának ápolásában nagy szerepe volt. A hegedű és Ábri Béla neve összefonódott. Muzsikált a gyárakban és középiskolákban működő néptánccsoportoknak, a Vigadó néptánccsoportjában és a környék településeinek kulturális életében is oroszlánrészt vállalt. A 90-es években számtalan európai turnén vett részt. Több zenekar oszlopos tagja volt az évek során. Tanári pályáját szülőfalujában kezdte, de tanított Kézdiszentkereszten, a Bod Péter és az Apor Péter iskolában. Alapító tagja volt a Molnár Józsiás iskola zenetagozatának, ahol jelenleg is tanít az Apor István iskola mellett.
Veres László 1970. január 12-én született Kézdivásárhelyen. Iskoláit szülővárosában és Csíkszeredában végezte, majd a bákói egyetem testnevelési karán szerzett tanári oklevelet, ahol cselgáncsra és labdarúgásra szakosodott. 1996 óta edző Kézdivásárhelyen, a Nagy Mózes Sportklub és az ozsdolai Szatellitcsoport cselgáncsozóit edzi. Ezernél több tanítványa volt. Az országos bajnokságokon szerzett érmek száma meghaladja a 100-at, a Balkán-bajnokságon pedig öt érmet szereztek.
A tömörülés szervezetének szándéka, hogy élhetőbb, kényelmesebb településeken éljenek Kézdiszéken „függetlenítve magukat mindenféle párttól és politikai irányzattól”. Céljaik között olyan feladatok szerepelnek, amelyek a város és a vidék évek óta megoldatlan gondjait térképezik fel, együtt keresve a megoldást. Meggyőződésük, hogy a sok szőnyeg alá söpört gondról beszélni kell, és amiben lehet, segíteni is.
CSAK SAJÁT