Száznál is több hódgátat és -alagutat térképeztek fel Háromszéken

A Kovászna megyei vízügyi hatóságok több mint száz hódgátat és alagutat térképeztek fel a térség folyóvizein a nyáron. A zöld civil szervezetek és a természetvédelmi területek felügyelete keresik a megoldást arra, hogy a védett állatok által okozott károkat mérsékeljék, az ember és a hód együttélésének körülményein javítsanak.

A hódokat körülbelül húsz évvel ezelőtt telepítették vissza Németországból ideszállított egyedekkel. A cél ezzel az volt, hogy a térségben újra meghonosodjanak az 1870-es években kipusztult állatok. A visszatelepítés túl jól sikerült, a hódok ugyanis jobban szaporodtak, mint várták, és rengeteg kárt okoznak: sűrűn építik a gátjaikat a folyóvizeken, amelyek kiöntenek, alagutakat ásnak az árvízvédelmi töltéseken, amelyekkel veszélyeztetik azok erősségét – tudatta Ioan Ilaş, a Kovászna Megyei Vízügyi Hatóság igazgatója.

Sándor László aligazgató hozzátette, hogy a Környezetvédelmi Minisztérium kérésére térképezték fel a megyében található összes hódgátat, emellett olyan átfogó intézkedéscsomagon dolgoznak, amelynek köszönhetően javítanak az emberek és hódok együttélésén.

„Több mint száz hódgátat és alagutat fedeztünk fel szerte a megyében. A kapott adatokat továbbítottuk a környezetvédelmi minisztériumnak. Tudomásunk szerint zöld civil szervezetek és a védett területek felügyelősége együttműködésében keresik a megoldást a hódok és az emberek békés együttélésére. Véleményem szerint a legjobb megoldás az lenne, ha behatárolnánk az életterüket, és ott lépnénk közbe, ahol a lakosság számára elviselhetetlen károkat okoznak” – mutatott rá Sándor László hozzátéve, hogy azokról a helyszínekről, ahol az árvízvédelmi töltéseket megrongálták, végleg el kell távolítani a hódokat.

(Címlapkép: Pixabay/maria-anne)

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?