Sepsiszentgyörgy: körülményes a földrengésveszélyes tömbházak megerősítése
Sepsiszentgyörgyön a Domb utcában három, tízemeletes tömbház veszélyeztetett földrengés esetén. Ezek megerősítésére és korszerűsítésére pályázik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat a fejlesztési minisztérium földrengésbiztonsági programjánál, amelynek újdonsága, hogy százszázalékos finanszírozást nyújt a munkálatokra, tehát sem a lakóktól, sem az önkormányzatoktól nem kér önrészt.
Tóth Birtan Csaba sepsiszentgyörgyi alpolgármester a Maszol érdeklődésére elmondta: jelenleg tervezési fázisban van a Domb utcai 25-ös, 26-os és 27-es tömbházak földrengés biztossá tétele. Korábban csak a 25-ös tömbház esetében készült dokumentáció az épület megerősítésére, ám szakértői véleményezés szerint a mellette lévő másik két tömbház is megerősítésre szorul.
A tízemeletes, 69 lakrészes, Domb utcai tömbház az építéskor használt gyenge minőségű beton és vasazat miatt az 1977-es és 1986-as földrengések során rongálódtak meg, szétmállott a betonszerkezet, jelentős repedések keletkeztek a falakon, korrodált a vasazat. A hatóságok néhány éve „piros pontos” épületként sorolták be, azaz földrengés esetén veszélyeztetettnek tekintik.
Az önrész hiánya és a belső munkálatok miatti kiköltözés akadályozta a felújítást
Bár Sepsiszentgyörgyön évek óta napirenden van a Domb utcai tízemeletes tömbház helyzete, több tényező is akadályozza a megerősítési munkálatokat. Tóth Birtan Csaba felidézte, hogy a Domb utcai 25-ös tömbház külső szerkezet megerősítésén néhány évvel ezelőtt még dolgoztak, de az utólagos felmérések során bebizonyosodott, hogy belső munkálatokra is szükség van a lakók biztonságának szavatolása érdekében.
Az alpolgármester szerint fékezte a tervezett munkálatokat, hogy mivel magántulajdonban lévő tömbházakról van szó, az eddigi finanszírozási lehetőségek önrész kifizetését igényelték a lakóktól amit sokan nem tudtak felvállalni. Ezen változtathat a fejlesztési minisztérium programja, amely teljes egészében finanszírozza a munkálatok költségét. Az viszont továbbra is problémát jelenthet, hogy mivel nem csak külső hanem belső szerkezet megerősítésre van szükség, meg kellene oldani, hogy a munkálatok idejére a lakók kiköltözzenek otthonaikból, sorolta Tóth Birtan Csaba.
Országszerte nagy az érdeklődés a földrengésbiztonsági program iránt
Mint arról beszámoltunk a fejlesztési minisztérium földrengésbiztonsági programjára idén február 20-ig lehet benyújtani a pályázatokat. A program amellett, hogy önrész nélkül finanszírozza a munkálatokat, most először, nem csak a tömbházlakásokra, hanem a középületek földrengésbiztonságára is finanszírozást nyújt, így iskolákat, kórházakat újíthatnak fel és tehetnek energiatakarékossá, illetve földrengésbiztossá. Az érdeklődést jelzi, hogy már az első 24 órában 187 épületfelújítási kérést iktatott a fejlesztési minisztérium. Az önkormányzatok és központi intézmények már több mint 3 milliárd lej finanszírozást kértek – jelentette be Cseke Attila.
A fejlesztési miniszter szerint Románia bizonyos területein fokozott az épületek összeomlás- veszélye földrengés esetén, így például a fővárosban, Vrancea megyében, de Kovászna megye bizonyos részein, vagy a Partiumban is. Ennek ellenére az utóbbi 28 évben csupán néhány tömbházlakást sikerült földrengésbiztossá tenni kormányzati finanszírozással, mert az eddigi finanszírozási mechanizmus eredménytelennek bizonyult.