Rózsaszín megvilágítást kapott Nagyenyed polgármesteri hivatala a mellrák elleni küzdelem világnapján

Vasárnap este a Fehér megyei RMDSZ nőszervezete és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) nőszervezetei közös rendezvénnyel igyekeztek felhívni a figyelmet az egyik leggyakoribb daganatos betegségre, a mellrákra.

A megelőzés szerepét hangsúlyozta a Szuper nő nevet viselő találkozó mottója is: „Még a szuper nők is évente el kell menjenek a kötelező vizsgálatra!” A rendezvényt népszerűsítő plakáton pedig arra buzdították a nőket – az október a mellrák tudatosításának és megelőzésének hónapja lévén –, hogy ebben az időszakban minél többen menjenek el és vigyék magukkal édesanyjukat, testvérüket, barátnőjüket az orvoshoz.

A szerző felvételei

Az egybegyűlteket Lőrincz Helga, Nagyenyed alpolgármestere köszöntötte, hangsúlyozva: ahogyan időt sikerült szakítani arra, hogy a hölgyek eljussanak a megbeszélésre, hasonlóképp rá kell szánni néhány órát az orvosi ellenőrzésre, mert ha túl későn mennek el az orvoshoz, lehet, minden hátralevő idejüket a kórházban kell tölteniük.

Felvilágosító előadást tartott Stanciu Raluca onkológus, aki a rendszeres ellenőrző vizsgálat fontosságát hangsúlyozta (citológia, mammográfia). Elhangzott: a mellrák a leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganatos betegség a nőknél, leginkább az 50–65 év közötti korosztálynál alakulhat ki, de újabban egyre több fiatal nőt is érint. A legújabbi statisztikák szerint 2020-ban Romániában tizenkétezer új esetet tartottak nyilván, amelyből 3900 végződött halállal.

Az orvos ismertette a mellrák okait: genetikai és családi öröklődés, extrogén hormonok bevitele a szervezetbe (például fogamzásgátlók), sugárzásnak való kitettség (például a gyakori szolárium), illetve a nyugati típusú diéták és a gyorsételek, meg a túlzott alkoholfogyasztás is mind hozzájárulnak a betegség kialakulásához.

A szakember azt is elmagyarázta, hogy a korán felfedezett, első és második súlyossági fokon levő mellrák 78 és 97 százalékos túlélési rátát mutat az országban, míg a harmadiknál ez az arány 66 százalék, a negyedik, a legsúlyosabb pedig már gyógyíthatatlan.

A találkozón jelen volt Georgescu Nadia pszichológus is, aki a rákos betegek terápiájáról beszélt, és egy kis rögtönzött feladat segítségével azt próbálta tudatosítani a nőkkel, hogy a sok szerep mellett, amelyeknek nap mint nap meg kell felelniük, ne felejtsenek el gondot fordítani önmagukra is.

A megbeszélést követően Nagyenyed polgármesteri hivatalát rózsaszín fénnyel világították meg. A polgármesteri hivatal dísztermének előterében a hölgyeket finom süteményekkel és üdítővel kínálták meg a szervezők, ajándékba kaptak egy rózsaszín naptárt, majd mindannyian levonultak a polgármesteri hivatal elé, ahol közös fotót készítettek és szélnek eresztették a rózsaszín léggömböket.

Mint ismeretes, a mellrák elleni küzdelem szimbóluma a rózsaszín szalag, amelyet 1991 óta használnak az emlőrák túlélői, 1994-ben pedig október elsejét a mellrák elleni küzdelem világnapjává nyilvánították. A rózsaszín a remény szimbóluma, segíti a félelem leküzdését, viselői kifejezik a betegségben szenvedők iránti szolidaritásukat.  

Oana Badea, Nagyenyed polgármestere, a Maszol számára megerősítette azt, ami az előadásokat követő beszélgetésen elhangzott: a nagyenyedi kórházban a közeljövőben ki fognak alakítani egy onkológiai részleget, ahol a jelenleg is működő szakorvosi vizsgálat mellett kezelési lehetőség is rendelkezésre áll majd.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?