Terjed a kanyaró: súlyos következményekkel járhat, ha a gyermek nem kapja meg az oltást

Az orvosok szerint kanyarójárvány fenyegeti Romániát, júliusban 25 beteg gyermeket kezeltek kórházban Bukarestben, mindannyian oltatlanok voltak. Dr. Soós Szabó Klára, a Hargita megyei Háziorvosok Szövetségének vezetője elmondta, súlyos következményekkel járhat, ha a kisgyermek nem kapja meg a háromkomponensű vakcinát, amely a kanyaró, a mumpsz és a rózsahimlő ellen nyújt védettséget.

Valóban egy veszélyes fertőző betegségről van szó, főleg mert nagyon lecsökkenti az immunrendszer védekezőképességét, emiatt más fertőző társbetegségek is kialakulhatnak. „Az elhalálozási arány is magas a kanyarós megbetegedések esetében, de ez a vakcinával kivédhető” – hívta fel a figyelmet Dr. Soós Szabó Klára.

Illusztráció: Pexels

Egy komolyabb lefolyású betegségről van szó, elesettséggel, rossz közérzettel, magas lázzal jár, emellett foltszerű kiütések jelennek meg a testen. Veszélyes azonban, hogy más fertőzéseket is elkaphat a kiskorú: agyhártyagyulladást, szívizomgyulladást, valójában bármelyik létfontosságú szervet megtámadhatja. Emellett sok maradandó betegséget is okozhat, például évekig is ellenőrzésekre kell járnia annak, akinél szívizomgyulladás és agyhártyagyulladás alakult ki – emelte ki.

Nagyobb átoltottságra lenne szükség

Az egészségügyi minisztérium jelentése szerint az oltási lefedettség csökkent, jelenleg 80-85 százalékos az országban. Soós Szabó Klára szerint nagyobb átoltottság szükséges ahhoz, hogy a kanyaró ne üthesse fel a fejét járványszerűen. „Sajnos egy oltásellenes divathullám indult el, nagyon sokan pedig nem tudják, hogy milyen következményekkel jár az, ha a kisgyermek nem kapja meg a szükséges védőoltásokat.”

Illusztráció: Agerpres/EPA

Dr. Fejér Szilárd kémikus-kutató a Maszol megkeresésére rávilágított: körülbelül 95 százalékosnak kellene lennie az átoltottsági aránynak ahhoz, hogy a nyájimmunitás működhessen. „Azért ilyen alacsony az oltási lefedettség, mert a koronavírus-járvány következtében egyre nagyobb lett az oltásellenesek hangja. Ugyanakkor kiemelte, valójában a Covid 19-járvány előtt is probléma volt az, hogy sok kanyarós gyermek elhunyt, mert nem kapta meg a vakcinát” – emlékeztetett a szakember. 

Az oltóanyag a kanyaró, a mumpsz és a rózsahimlő ellen véd

Romániában több mint 40 éve megkapják a gyermekek a védőoltást, és ez a vakcina több betegségtől is megvéd. Soós Szabó Klára elmondta, egy háromkomponensű védőoltásról van szó,  a ROR-oltóanyagról, amely a kanyaró, a mumpsz és a rózsahimlő ellen nyújt védettséget.

„A mumpszos kisfiúknál szövődményképp felléphet a heregyulladás, ami sterilitást okozhat, ugyanakkor nagyon fontos, hogy a kislányok megkapják a rózsahimlő elleni oltást. Bár nem egy veszélyes betegségről van szó, könnyen átesnek rajta a gyermekek, de nagyon veszélyes a várandós kismamákra nézve” – hangsúlyozta a szakember, ugyanis ha a kismama nem kapta meg a vakcinát és a terhessége alatt érintkezik egy rózsahimlős beteggel, vagy ő maga elkapja a fertőzést, akkor nagy valószínűséggel meg kell szakítani a terhességet, ellenkező esetben vállalnia kell, hogy fejlődési rendellenességek alakulnak ki a gyermeknél.

Hozzátette, sokan nem tudnak ezekről a súlyos következményekről és felelőtlen kijelentéseket tesznek a védőoltásokkal kapcsolatban. „Bebizonyosodott, hogy a vakcinák hasznosak, és ezeknek köszönthetően az átlagéletkor is látványosan emelkedett” – emlékeztetett a  Hargita megyei Háziorvosok Szövetségének vezetője.

Illusztráció: Pexels

A betegség elleni védőoltást először 12-15 hónapos korban kapják a gyermekek kötelezően, majd az emlékeztető oltást 11 éves korban. A kanyaró cseppfertőzéssel terjed, azaz köhögéssel és tüsszentéssel vagy használati tárgyakon keresztül adható tovább. Lappangási ideje körülbelül 10 nap. A hurutos legúti tünetek kezdetét követően körülbelül négy nap múlva jelennek meg a kanyaróra jellemző kiütések, először az arcon, a fül mögött és a hajas fejbőrön, majd az egész testre terjednek.

A kanyaró az esetek többségében komplikációk nélkül 1-3 hét alatt lezajlik. A szövődménymentes esetek kezelése elsősorban tüneti kezelés: lázcsillapítás (magas láz esetén), ágynyugalom, folyadékpótlás. Specifikus vírusellenes terápiája nincs.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?