Megugrott a koronavírusos esetek száma: rettegni nem kell, de nem árt felkészülni

Néhány szakember megkongatta a vészharangot, mivel az elmúlt időszakban aggasztó mértékben nőtt a koronavírusos esetek száma. A múlt héten közel ötezer új esetet azonosítottak, 1446-tal többet mint az azt megelőző héten. Dr. Fejér Szilárd kémikus-kutató szerint azonban nagyon kevés az esélye annak, hogy olyan súlyos helyzet alakuljon ki, mint az előző járványhullámok idején.

Az egészségügyi minisztérium friss adatai szerint jelenleg 583 személyt kezelnek kórházban Covid-19-cel, a kórházban kezelt koronavírusos páciensek között 108 kiskorú van. Az elmúlt héten 12 koronavírussal diagnosztizált személy haláláról érkezett jelentés, valamennyiüknek volt még legalább egy társbetegsége, hárman voltak beoltva koronavírus ellen.

Illusztráció: Pexels

Fejér Szilárd a Maszol megkeresésére elmondta, jelenleg többfajta variáns kering, amelyek sokkal gyorsabban fertőznek. „Azt nem tudjuk pontosan, hogy hány esettel kell számolni, mivel főleg a kórházi eseteket tesztelik, így csak azokról van tudomásunk” – fejtette ki a szakember.

A társadalom már ugyanúgy működik, mint a koronavírus-járvány előtt, az emberek nem kerülik az egymással való érintkezést, pedig a fizikai távolságtartás védelmet jelent a vírussal szemben. Fejér Szilárd szerint a koronavírus ezen új variánsai képesek jobban terjedni egy olyan populációban, ahol 80–90 százalékuk már átesett a betegségen – ez okozza, hogy hirtelen nőtt az esetek száma.

„Van megfelelő immunitás, tehát nagyon kevés az esélye annak, hogy olyan súlyos helyzet alakuljon ki a Covid 19 miatt, mint az előző hullámokban” – magyarázta, hozzáfűzve: az oltás megvéd a súlyos betegségtől, de a krónikus betegekre és az idősekre továbbra is veszélyes a fertőzés.

A kép illusztráció | Forrás: az egészségügyi minisztérium Facebook-oldala

Fejér Szilárd szerint az biztos, hogy a következő járványhullám miatt nem válnak túlterheltté a kórházak, viszont emberéleteket követelhet a betegség a következő időszakban.

Egyébként Romániában is megjelent a koronavírus új variánsa, az Eris. A SARS-CoV-2 EG.5-höz köthető esetszámok világszerte jelentős emelkedést mutattak az elmúlt hetekben, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a figyelmet igénylő változatok kategóriába emelte ezt a variánst. Tulajdonképpen omikron-változat mutálódásával létrejött kórokozó jelent meg.

Illusztráció: Pixabay

A szakemberek szerint a súlyosabb tünetek – légszomj, láz – nem annyira jellemzők már, mivel a vírus legyengült és még van az embereknek immunológiai védelme, viszont az új változat valószínűleg gyorsabban terjed, mint az omikron-variánsok.

A bukaresti Matei Balş Intézet orvos igazgatója, Adrian Marinescu szerint ez a variáns felelős  a koronavírusos fertőzések 30 százalékáért. Úgy véli, még kevés adat áll rendelkezésre ahhoz, hogy következetéseket lehessen levonni, de valószínűleg nem növekedik majd tartósan a fertőzéses esetek száma.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) május elején lezártnak tekintette a koronavírus-járványt. Bár a vészhelyzet megszűnt, azt nem lehet elfelejteni, hogy a vírus, amely világszinten több millió áldozatot szedett azért továbbra is fenyegetést jelent.
Romániában eddig összesen 3 421 949 fertőzéses esetet jelentettek, a betegség miatt 68 282 ezer ember veszítette életét.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?