Szakértő: az utazáskorlátozás nem állítja meg a koronavírus terjedését

Az Európai Unió tagállamainak többsége támogatja a kínai utasok felszállás előtti tesztelését. Franciaország, Olaszország és Spanyolország már közölte, hogy negatív teszthez, vagy az oltási igazolás meglétéhez köti a kínaiak beutazását. Közben a szakértők többsége egyetért abban, hogy az utazás akadályozása nem változtat lényegesen a fertőzés terjedésén. Fejér Szilárd vegyészkutató a Maszolnak megerősítette, ha egy országba beutazik néhány fertőzött kínai, az még nem növeli számottevően az incidenciát.

Kínában az elmúlt hetekben látványosan megemelkedtek az esetszámok, miután a hatóságok lazítottak az úgynevezett zéró-covid politikán. Pekingben a kiutazási korlátozásokat is feloldották, emiatt több országban attól tartanak, a kínai turisták újabb fertőzési hullámot indítanak el, új mutációkat hurcolnak be. Fejér Szilárd megkeresésünkre elmondta, Angliában kiszámolták, hogy ha minden beutazó kínai fertőzött lenne, az a szigetországban 0,1 százalékkal növelné az esetek számát.

Fotó: Fejér Szilárd Facebook-oldala

Romániában is várhatóan emelkedni fog az esetszám

„Nem ez a legfontosabb probléma, hanem az, hogy az omikron változatnak több mint 50 alvariánsa terjed világszerte különböző régiókban, a fertőzéseket együtt több változat okozza, egyikről sem lehet kijelenteni, hogy az lenne a nyerő. Ezek a variánsok pedig arra törekednek, hogy az eddig megszerzett immunitást kikerüljék” – részletezte a kutató. Meglátása szerint a leghatékonyabb védekezés minden levegőn át terjedő kórokozó ellen, ha a fertőzötteket elkülönítjük, gyakran szellőztetünk, védőmaszkot viselünk olyan helyeken, ahol veszélyeztetett személyek vannak, például idősek otthonában, kórházakban, egészségügyi intézményekben. A negyedik oltás, a boosterek felvétele mintegy 30 százalékkal csökkenti a fertőzés továbbadásának lehetőségét, és arra is megoldást jelent az immunizálás, ha meg akarjuk előzni, hogy súlyos lefolyású betegséget okozzon a vírus.

Fejér Szilárd emlékeztetett, hogy az omikronra kifejlesztett oltóanyag Romániában elérhető. A kutató arra is kitért, a közegészségügyi hatóság által irányított tesztelés tavaly április óta már csak az állami intézményekben működik, az emberek elvétve csináltatnak koronavírustesztet, ha az utazáshoz szükséges, akinek tünetei vannak, általában gyorstesztet végez. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerdán a Digi24 hírtelevíziónak úgy nyilatkozott, a koronavírus-fertőzések tekintetében nem kerül az ország a tavalyihoz hasonló helyzetbe. Hozzátette, a következő időszakban várhatóan jelentősen nőni fog a koronavírusos esetek száma, de a megbetegedések többnyire könnyű lefolyásúak, nem igényelnek kórházi kezelést. A fertőzések nagy részét az omikron vírusvariáns Kínában terjedő altípusai okozzák – magyarázta a miniszter.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?