Queent, Trónok harcát és Vivaldit is játszik a szatmári zenélő szökőkút
Szatmárnémeti új főterének felújításával együtt készült el az a fényjátékkal is ellátott zenélő szökőkút, amelytől a városvezetés nemcsak a helyi lakosok elismerését várja, hanem bízik abban, hogy egyfajta turisztikai látványosság is lesz a működésében a budapesti, Margit-szigeti szökőkúthoz hasonló rendszer.
Az építés nem volt egyszerű, hiszen miután a szökőkút 90 százalékban elkészült, és már tesztüzemben is működött, a szatmári prefektúra költözésekor előbb egy kisbusz alatt szakadt be a földbe süllyesztett szökőkút fedele, majd az annak segítségére siető tűzoltóautó okozott további károkat.
A hibák elhárítását és a javítást követően már naponta többször is működik a szökőkút, ám teljes pompájában csak a városnapok után bűvöli majd el a szatmáriakat. A kút összesen tíz dalt játszik, hétköznaponként négy blokkban, keverve a dallamokat. Hétvégén öt időintervallumban dolgozik a zene ritmusait követő, 180 fúvófejjel működő szökőkút.
Amint Kereskényi Gábor polgármestertől megtudtuk: a zenék kiválasztásában több szakértőt is megkérdeztek, többek között Kovács Pistuka Emőke, a Szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia igazgatója is javaslatokat tett a dalokat illetően. Így állt össze a repertoár: Vivaldi Tavasza, Strauss Radetzky-indulója, Brahms 21 magyar tánca, Eugen Doga Gramofon keringője, a Queen-től a Don’t Stop Me Now, Gloria Gaynortól az I Will Survive, John Lennontól az Imagine, valamint a Jégvarázs, a Volt egyszer egy vadnyugat és a Trónok harca filmzenéje.
„Az eredeti tervek szerint négy dal esetében hozták volna szinkronba a vízsugarak mozgását és a zene ritmusát, ám végül sikerült megegyeznünk a tíz dalban. Minden további dal beprogramozása a rendszerben 600-700 eurós költség lesz. A szökőkút technikájáért felelős budapesti cég átadja a működtetést egy helyi vállalkozásnak, amely ért az automatizáláshoz, így ha bármilyen gond felmerül, helyben meg tudják majd oldani” – mondta a polgármester.
CSAK SAJÁT