Nemekre vonatkozó kvótát követel a pártoktól néhány civil szervezet
Ötvennél több civil szervezet és értelmiségi nyílt levélben sürgette a parlamentet, hogy vezessen be a nemekre vonatkozó kvótát a választási törvényben még a jövő évi voksolás előtt.
A Filia Központ által kezdeményezett, a Nemek Közötti Egyenlőségért Koalíció, illetve a Nők Elleni Erőszak Megelőzéséért és Megfékezéséért Hálózat által támogatott nyílt levélben - amelyet az Agerpres hírügynökség ismertetett csütörtökön - felidézték: a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének (EIGE) legutóbbi jelentése szerint Románia az utolsó Európában a nemek közötti egyenlőség és utolsó előtti a nők politikai befolyása tekintetében.
A felhívás szerzői támogatásukról biztosították azt a - szenátus által már elfogadott, képviselőházi jóváhagyásra váró - törvénytervezetet, amely kötelezné a politikai szervezeteket, hogy a parlamenti választásokon legalább minden harmadik jelöltjük nő legyen. A tervezet szerint mind a nők, mind a férfiak esetében legalább 33 százalékos részarányt kell biztosítani a jelöltlistákon, oly módon, hogy két azonos nemű jelölt után kötelező módon ellenkező nemű jelölt kell következzen.
A civilek felhívása szerint egy ilyen „cipzárszerű" megoldás nélkül, önmagában a nemi kvóta megszabása hatástalan. A 2020-as és a 2016-os választásokon a nők aránya a jelöltek összlétszámában nagyon közel volt a 30 százalékhoz, mivel azonban nem „befutó" helyen szerepeltek, a megválasztott nők aránya 20 százalék alatt volt. Bár a 2020-as parlamenti választásokon nőtt a nők aránya a jelöltek között a 2016-os parlamenti választásokhoz képest, parlamenti szintű képviseletük a 2016-os 19,1 százalékról 18,5 százaléka csökkent, ezzel Románia a 124. helyet foglalja el a világon - állítják a levél aláírói.
A jelenlegi bukaresti parlament mandátuma 2024. decemberben jár le, a parlamenti választásokat várhatóan jövő novemberben rendezik.
CSAK SAJÁT