banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Hiánycsökkentő intézkedések: ma 18 órától vállal felelősséget a kormány a parlamentben

Kedden 18 órától tartják a képviselőház és a szenátus együttes ülését, amelyen a kormány felelősséget vállal a költségvetési hiányt csökkentő csomag törvénytervezetéért. A kabinet hétfői ülésén az RMDSZ egyes javaslatait figyelembe véve fogadta el az intázkedéscsomagot. 

A képviselőház és a szenátus vezetőségének döntése értelmében a törvényhozók kedden 13 óráig nyújthatnak be módosító javaslatokat a kormány tervezetéhez. A kormányszóvivő hétfői beszámolója szerint szerint a tervezet nem tartalmazza már azt az előírást, miszerint az önkormányzatok nem költhetnek saját bevételük 2,5 százalékánál többet kulturális, egyházi és szabadidős célokra, illetve már az sem kötelező számukra, hogy összevonják az ötvennél kevesebb alkalmazottal működő kulturális intézményeiket.

Mihai Constantin szóvivő elmondta: a múlt héten közvitára bocsátott tervezethez képest módosította a kormány a multinacionális vállalatok adózásával kapcsolatos feltételeket is. Ezek szerint az 50 millió eurót meghaladó éves forgalmú nagyvállalatoknak továbbra is nyereségük 16 százalékával megegyező, de éves árbevételük egy százalékánál nem kisebb adót kell fizetniük, ebből azonban nemcsak a beruházások értékét, hanem a befizetett jövedéki adót is levonják. 

Marcel Ciolacu miniszterelnök a hétfői kormányülés elején kijelentette: a jelenlegi adókedvezmények évi 75 milliárd lejtől (5889 milliárd forint), az adókerülés pedig további 150 milliárd lejtől fosztja meg az államkasszát. Ezek együttesen a GDP 15 százalékát teszik ki. A kormányfő azt is „aberráns" ellentmondásnak nevezte, hogy míg európai viszonylatban Roméniában a legmagasabb a munka adóterhe, a tőke megadóztatásának szintje a legalacsonyabbak között van. „Miniszterelnökként kötelességem Románia érdekeit azon elégedetlen csoportok érdekei fölé helyezni, akik így nem milliárdos, hanem csak százmilliós nagyságrendű nyereségre tesznek szert" - idézte Ciolacut az Agerpres hírügynökség. A kormányfő rámutatott: a deficitcsökkentő intézkedések nélkül veszélybe kerülnének az uniós alapok és a helyreállítási terv végrehajtása. Szerinte együttesen „több mint 70 milliárd euró és Románia OECD-csatlakozása a tét", amelyektől külföldi beruházások egész sora függ.

Módosítót indítványok születhetnek, de szavazni nem kell felelősségvállaláskor a parlamentben Fotó: Agerpres

Marcel Ciolacu szerint azonban nem lehet „megszorításokról" beszélni, amikor nő a minimálbér, és az átlagemberek nem fognak több adót fizetni. Megjegyezte: megszorító intézkedéseket 2010-ben vezettek be Romániában, amikor csökkentek a fizetések és a nyugdíjak, az általános áfakulcs pedig 19 százalékról 24 százalékra nőtt. A kormány a nagyvállalatokra és a bankokra, a félmillió eurónál értékesebb ingatlanokra és a luxusautókra kivetett különadókkal, a kisvállalkozók adóterheinek növelésével, valamint egyes költségvetési kiadások lefaragásával - ágazati adókedvezmények szűkítésével, egyes vezetői posztok felszámolásával - akarja megfékezni a költségvetési hiányt, amely korrekció nélkül a tervezett 4,4 százalék helyett a GDP 6 százalékát is meghaladhatja. A törvénytervezetet úgynevezett kormányzati felelősségvállalással, parlamenti vita nélkül akarja életbe léptetni a kabinet. Ezt csak a kormány megbuktatásával akadályozhatja meg a törvényhozás. A tervezet nyilvánosságra hozatala után a miniszterelnök múlt héten felkereste a június óta ellenzékben lévő RMDSZ törvényhozóit, hogy támogatásukat megszerezze az intézkedéscsomag elfogadásához.

Kelemen Hunor szövetségi elnök azonban bejelentette: az RMDSZ számára elfogadhatatlanok azok az intézkedéseket, amelyek hátrányosan érintik az önkormányzatokat, sértik a szubszidiaritás és a helyi autonómia elvét, ezért elvárja, hogy a törvénytervezet kormányzati elfogadásánál figyelembe vegyék az RMDSZ módosító javaslatait. A bukaresti média szerint a miniszterelnök azért konzultált az RMDSZ-szel, mert a magyar törvényhozók nélkül a demokratikus ellenzék nem tud bizalmatlansági indítványt beterjeszteni, csak akkor, ha összefog a nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR). Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője megkeresésünkre azt mondta, később dől el, hogy a szövetség aláírja-e az ellenzék bizalmatlansági indítványra vonatkozó kezdeményezését.  

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?