Ciolacu szerint a költségvetési kiadások mérséklése nem jelent új adókat

A kormány nem készül új adókat bevezetni és a közalkalmazottak bérét sem csökkentené, hanem a költségvetési kiadásokat mérsékeli – jelentette ki Marcel Ciolacu péntek este Brüsszelben.

A miniszterelnököt az Európai Bizottsággal egyeztetett deficitcsökkentő intézkedésekről kérdezték az újságírók az EU vezetőivel folytatott pénteki megbeszélések után tartott sajtótájékoztatóján.

Fotó: Marcel Ciolacu Facebook-oldala

A kormányfő elmondta, hogy a brüsszeli tárgyalások elvi kérdésekről szóltak, és számára az volt a kiindulópont, hogy semmiképpen nem járul hozzá a hozzáadottérték-adó (áfa, TVA) növeléséhez. Az Európai Bizottság meglátása szerint problémákat vet fel a tisztességes verseny hiánya a létező áfakedvezmények miatt, erre megoldásokat keresnek.

Kijelentette: nincs szó új adók bevezetéséről, sem megszorító intézkedésekről, csak a költségvetési kiadások csökkentéséről, „ami teljesen helyénvaló”.

Ciolacu azt mondta, hatékonyabban készülnek fellépni az adóelkerülés ellen, mert az „a becslések szerint 160 milliárd lejre duzzadt Romániában” és „csak a TVA tekintetében 20 milliárd lej körüli”.

Hozzátette, fontolgatják néhány adókedvezmény megszüntetését, de nem nyúlnak hozzá a közalkalmazottak fizetéséhez.

Kifejtette, a társadalmi méltányosság elvét tartják szem előtt, mert „egy luxus-közalkalmazottnak” nem lehet étkezési és üdülési utalványa, mint ahogy a TVA-t sem lehet megnövelni úgy, hogy ezzel ellehetetlenítik a kis bevételű vállalkozásokat. Ezért valamenyi kategóriáról külön kell tárgyalni – szögezte le a miniszterelnök.

Ciolacu ugyanakkor bizakodóan nyilatkozott arról, hogy a tervezett intézkedések bevezetésével 2025-ben Románia teljesíteni tudja majd a 3 százalékos hiánycélt.

Arra a kérdésre, hogy az EB kérte-e az energiaár-sapkák eltörlését, Ciolacu azt felelte, érvelésében abból indult ki, hogy a kedvezményeket a romániai lakosság vásárlóerejének megerősödéséig fenn kell tartani.

A kormányfő elmondta, hogy a mikrovállalkozások adózásának tervezett módosításáról még nincs végső döntés. De megjegyezte, hogy a jelenlegi rendszerben vannak anomáliák. Példaként említett egy olyan céget, amelynek 270 milliárd feletti éves forgalma és közel 15 milliárdos közvetlen nyeresége van, de a jelenlegi szabályok szerint mindössze 1 százalékos adót fizet, ráadásul az adóalapja 20 százalékos csökkentése után. „Ez több mint 50 százalékos profitráta” – jelentette ki a kormányfő.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?