Tiltakoznak a kormány megszorító intézkedései ellen az udvarhelyi kulturális intézmények vezetői

„Tiltakozunk a létszám alapú és diszkriminatív intézkedés ellen, amely jogi keretet szolgáltat a kulturális intézményeink létező hálózatának felszámolásához, az egyes ágazatok sajátos problémafelvetéseinek eltörléséhez, továbbá a kulturális sokszínűség gyengítését célozza, ugyanakkor egységesítő és identitásvesztő célt szolgál!” – olvasható abban az állásfoglalásban, amelyet a székelyudvarhelyi kulturális intézmények vezetői fogalmaztak meg pénteken a kormány által tervezett megszorító intézkedések ellen.

A közös állásfoglalást Simon Mária Tímea, a Székelyudvarhelyi Művelődési Ház vezetője, Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely vezetője, Nagy Pál, a Tomcsa Sándor Színház vezetője, Szőcs Endre, a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár vezetője és Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum vezetője írták alá. Abban azt kérik, hogy a kulturális alapszolgáltatás fenntarthatósága jegyében mentesítsék a kulturális ágazatokat – az egészségügy, az oktatás vagy éppen az igazságügyhöz hasonlóan – a létszámalapú intézményi összevonás és a költségkorlátozás alól.

Megfogalmazásuk szerint döbbenten értesültek a kormány terveiről, az előjelzett intézkedések életbe lépése esetén ugyanis, a „székelyduvarhelyi kulturális élet teljesen ellehetetlenül”.

„Tudatlanság és szűklátókörűség a kulturális ágazatot kizárólag gazdasági mércével mérni, egységesített mutatókkal megítélni, leselejtezni. Az erdélyi, kisebbségi létben élő és működő kulturális intézmények sajátossága a kis létszámmal történő üzemeltetés, de ezáltal is minőségi tartalomgyártás és kulturális szolgáltatások nyújtása” – magyarázták. Aláhúzták, hogy Székelyudvarhelyen a kulturális életet meghatározó intézményrendszer a magyar identitás legfőbb bástyája; elutasítanak minden olyan törekvést, amely „fűnyíróelv mentén, a helyi realitások figyelmen kívül hagyásával kezelné az ország kulturális intézményrendszerének alakítását”.

Kiemelték azt is, hogy a lokális értékeket és jellegzetességeket mellőző központosító intézkedések nagy kárt tudnak okozni a kisközösségek életében. Indokolatlannak tartják, hogy a kulturális, sport és vallási ágazatokra fordítható keretösszegeket kormányrendelettel szabályozzák, miközben azokat a kiadások a helyi önkormányzatok saját bevételi forrásaikból finanszírozzák. „Szorgalmazzuk az érintett ágazatok képviselői és a döntéshozatalban érintett felek közötti mielőbbi konstruktív párbeszédet. Megalapozottabb elemzésre, mértéktartó döntések meghozatalára van szükség, de legfőként annak felismerésére, hogy – a kultúra kárára – az oktatási és kulturális ágazatok szétválasztása hosszú távon megmutatkozó anomáliákat okoz a társadalom fejlődésében” – fogalmaztak az állásfoglalásban.

Mint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán bejelentette, hogy a kormány 50 intézkedést tartalmazó sürgősségi rendeletet fogad el a költségvetési rendszer kiadásainak csökkentéséről. A tervezetet megszorításokat többen is elfogadhatatlannak tartják.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?