banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Nektária – Mézfesztivál és mézverseny Csíkszeredában

Mézzel édesített élményekben lehetett része mindazoknak, akik a hétvégén a Csíkszeredában megrendezett III. Nektária Székelyföldi Mézverseny és a XII. Csíkszéki Mézfesztivál tartalmas programjain vettek részt. A vándorverseny díjátadó gálája szombaton volt a Fenyő szállóban. Az ünnepséget megelőzően a mézlovagrendek látványos felvonulására került sor a Csíkszentsimoni Ifjúsági Koncertfúvós Zenekar kíséretében, akik a Mikó-vártól masíroztak a Szabadságtérre.

A hargitai megyeszékhely főterén köszöntötték a közel- s távolról érkező tizenkét mézlovagrendet. Általuk képviselve volt Székelyföld, Erdély, Délvidék és az Anyaország méhésztársadalma.Zenei aláfestéssel vonultak a méhészek | A szerző felvétele

Kiemelt fénypontja volt az eseménynek Magyarország Mézkirálynőjének, Takács Fanninak az ünnepi beszéde, aki Hajdúböszörményből érkezett és a megtisztelő címet Jászberényben nyerte el augusztusban. Méhészcsaládból származik és élete része a méhek és a méhészet, melynek különleges világával édesapja által ismerkedett meg. Mézkirálynőként feladata, hogy népszerűsítse a méhész társadalmat és a termelői mézet. Beszédében hangsúlyozta, az ünnep közösségépítő, hagyományőrző erejét. „A méhészet nemcsak mesterség, hanem hagyomány. A Mézfesztivál mézzel édesített élményeket nyújt, ahol a látogatók megismerkedhetnek Székelyföld édes ízeivel” – fogalmazott Takács Fanni, aki érdeklődésünkre elárulta, hogy „Erdélyben lenni, ezen a gyönyörű tájon csodálatos, az embereknek a szívélyessége figyelemre méltó, nagyon nagy öröm itt lenni és tervezem, hogy máskor is eljövök.”

A díjátadó gálát Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke, akit az idei rendezvényen mézlovaggá is avattak, nyitotta meg. „Az eseményen való részvételből, a beküldött minták magas számából látszik, hogy egyre nagyobb a rendezvény népszerűsége, egyre bővül, egyre fejlődik, mindezzel hozzájárulva az ágazat fennmaradásához” – fogalmazott ünnepi beszédében Becze, aki egyúttal Nagy István magyar agrárminiszter üzenetét is tolmácsolta. Rámutatott, hogy társadalmunk minden egyes tagja, ha csak egy kiskanálnyi mézzel fogyaszt többet, nem csak az egészséges táplálkozását segíti, hanem a gazdaságunk e jelentős ágazatát is, amit a méhészek képviselnek.

A méhek édesebbé teszik mindennapjainkat

A megjelenteket köszöntötte a rendezvény méltó házigazdájaként Korodi Attila polgármester, valamint Hajdu Gábor Csíkszék, Gál Károly Háromszéki parlamenti képviselője, Bros Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke, Hatos György székelykeresztúri méhész, az Udvarhelyi Örösi Méhész- és Mézlovagrend Egyesület tagja, a rendezvény főszervezője, Mészáros Balázs, a magyarországi Agrárminisztérium Kárpát-medencei Együttműködések Főosztályának vezető-kormányfőtanácsosa és Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. A felszólalók támogatásukról biztosították a méhésztársadalmat, rámutattak az ágazat jelentőségére, mondván méhek nélkül nincs jövő, nincs biodiverzitás, egészséges táplálkozás.

„A méhek teszik édesebbé mindennapjainkat, a tudatos étkezésben jelentős szerepe van a méznek, az elmúlt korokban is kiemelt szerepet kapott a mézkereskedelem, a Székelyföldön található egyedi flórának köszönhetően, egyedi a helyi mézkínálat” – hangzott el, ugyanakkor abban is egyetértettek a felszólalók, hogy a Székelyföldi Gazdaszervezetek, falugazdászok munkájának, közreműködésének köszönhetően a szakma felívelő pályára került, a Nektária pedig egy brand lett.

A rendezvény keretében Báró Ambrózy Béla érdemdíjjal tüntették ki Dr. Hegedűs Dénes, magyarországi méhészt, állatorvost, valamint Rácz Lászlót, Hargita megyei állatorvost. 

A laudációkat követően átadták az idei díjakat. Champion díjban nyolc méhész részesült több kategóriában: Pánczél Vilmos – akácméz, Mihály Mónika – egyéb fajtaméz, Karácsoni Botond – hársméz, Perdi József – repceméz, Jakab Róbert, vegyes virágméz, Kosza Andor – havasi méz, Nagy István – mézkészítmények és Maki Ferenc – legszebb külalak. Ezen kívül kiosztottak még 107 arany, 85 bronz és 103 ezüstérmet is. Kiosztásra kerültek még Hargita Megye Tanácsának, a csíkszeredai városházának, valamint Magyarország Bukaresti Nagykövetségének díjai is. Az év legkiválóbb méze díjában pedig Jakab Róbert részesült.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?